Овие 8 намирници многумина ги сметаат за диетални и здрави, а тие всушност го отежнуваат слабеењето

19 март, 2021
pile-puffed-rice-cakes-brown-wooden-table-830x0

Полни се со сол, калории и адитиви

За да се ослободите од прекумерниот внес на калории, а со тоа и од вишокот тежина, треба да се стави голем акцент на квалитетот на исхраната и внимателниот избор на состојките.

Како основа за здрав начин на живот, вреди да се даде предност на храната богата со растителни влакна и хранливи материи кои ги поддржуваат метаболитичките процеси во телото, со што придонесуваме за ослободување од вишокот килограми.

Веќе знаеме дека пекарските производи, особено оние што содржат бело брашно и маргарин во нив, се крајно нездрави, особено ако ги јадете секој ден. Но, на списокот на здрава храна, честопати се „провлекуваат“ оние што не им прават услуга на луѓето кои сакаат да ослабат.

1. Замрзнати јадења со месо  

Иако замрзнатите и инстант јадења се подготвуваат брзо и лесно и често се повкусни од природната храна, тие содржат бројни конзерванси, адитиви и премногу сол. Многу е побезбедно да се подготвува месото дома и да се зачини по желба.

Frozen Meat in an Instant Pot: Is It Safe? | Taste of Home

2. Сушено овошје

Сушеното овошје содржи многу растителни влакна и антиоксиданти, но исто така и многу шеќер, масло и регулатори на киселост.

Без оглед кое суво овошје го консумирате, имајте на ум дека секогаш е покалорично отколку свежо. Не е лошо да го вклучуваме во исхраната од време на време, но во помали количини.

3. Конзервирана пченка

Fácil Apertura Buen Gusto Dulce Maíz En Grano Entero - Buy Maíz Dulce  Enlatado Product on Alibaba.com

Конзервираниот зеленчук се подготвува со многу сол. Така, на пример, 100 грама конзервирана пченка содржи 275 милиграми натриум. Премногу сол може да ја задржи течноста во телото.

Замрзнатиот зеленчук може да биде подобра алтернатива, но не заборавајте дека тоа често содржи дополнителна сол. Затоа, секогаш е најдобрата опција е сами да замрзнете зеленчук – тогаш ќе знаете што навистина јадете.

4. Оризови галети

Оризовите галети не содржат многу масти и шеќер, но во нив има многу сол и калории. Една галета содржи приближно 35 калории и 30 до 70 милиграми натриум. А веќе знаеме дека никој не застанува на една галета, туку го јаде целото пакување …

5. Преработени месни производи

Месните производи, како што се колбаси, сланина или шунка содржат многу сол и адитиви, а наместо вистинско месо, тие често можат да содржат свинска кожа и коски од живина. Паметно е да се изберат само производи со висока содржина на месо од најмалку 80 проценти.

6. Житарки од кутија

Муслите и житните снегулки содржат најмалку 20 грама шеќер на 100 грама, што одговара на скоро целиот дневен внес на шеќер. Најдобро е да јадете овесна каша од снегулки што сте ги купиле на големо, со јогурт и сезонско овошје.

Instant Pot Oatmeal Recipe (Steel Cut or Rolled Oats) | foodiecrush.com

7. Супа од кесичка

Повеќето супи од кеса содржат многу адитиви, засилувачи на вкус и конзерванси, па затоа не може да се наречат здраво јадење. Бидејќи речиси и да немаат содржина на влакна, а тие исто така го забавуваат метаболизмот.

8. Диетални газирани сокови

Glass cup of cola ⬇ Stock Photo, Image by © resnick_joshua1 #54232449

Вештачките засладувачи, кои можат да се најдат во таканаречените лесни сокови, предизвикуваат одговор на инсулин во панкреасот на ист начин како шеќерот, што доведува до складирање на маснотии. Наместо тоа, изберете свежо исцеден сок или, уште подобро, јадете цело овошје – со ова ќе внесете влакна што се вистински благодет за дигестивниот систем.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris