Само овие 5 диети се одобрени од медицината и науката, сè друго е ризик: Ако сакате да изгубите тежина, хранете се вака!

20 јануари, 2021
213013_shutterstock-1291084462_ls

Многу е важно да се консултирате со вашиот лекар пред да ја промените вашата исхрана. Ако лекарите одобруваат да се префрлат на специјална диета, само тогаш сте „безбедни“

1. Диета со ниски хидрати

Тоа е диета со храна која содржи малку јаглени хидрати и е совршена за луѓе кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи го оптимизира здравјето и го намалува ризикот од болести. Таа е флексибилна и ви овозможува да го усогласите внесот на јаглехидрати во зависност од тоа што сакате да постигнете. За време на оваа диета, јадете многу зеленчук, месо, риба, јајца, овошје и ореви, како и маснотии, но малку скроб, шеќер и преработена храна.

2. Медитеранска диета

Медитеранската диета е одлична диета која е детално проучена. Особено е ефикасна за спречување на срцеви заболувања. Се јаде храна што обично се јадела низ целиот Медитеран во текот на 20 век и порано. Медитеранската диета вклучува потрошувачка на: риба, овошје и зеленчук, живина, цели зрна, мешунки, млечни производи и маслиново масло.

3.. Палео диета

Диетата Палео е многу популарна и ефикасна диета за слабеење и подобрување на општото здравје. Во моментов е најпопуларна диета во светот. Таа се заснова на конзумирање на необработена храна за која се верува дека наликува на храна достапна за некои предци од палеолитот

4. Веганска диета

Веганската диета станува сè попопуларна во последната деценија. Таа е поврзана со голем број здравствени придобивки, вклучувајќи губење на тежината, подобрување на здравјето на срцето и подобра контрола на шеќерот во крвта. Диетата се базира на растителна храна и елиминација на сите производи од животинско потекло.

5. Диета без глутен

Диетата без глутен е неопходна за луѓето кои не толерираат глутен, протеин кој се наоѓа во пченицата, ‘ржта и јачменот. За оптимално здравје, треба да се фокусирате на храна што е природно без глутен. Сепак, треба да се има на ум дека нездравата храна без глутен сè уште е нездрава храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris