Истражувачи дојдоа до револуционерно сознание: Дали новото откритие ја одложува втората доза на вакцината?

19 февруари, 2021
Tan2021-1-15_04418578_0_1000x0

Во реалниот живот, можете да видите навистина висока ефикасност само две до четири недели по првата доза

Вакцината за Фајзер е 75 проценти ефективна две до четири недели по првата доза, според новата израелска студија, означена како револуционерна.

Ваквите резултати можат да дадат одговор на едно од прашањата кои горат во Светот, дали може да се одложи втората доза, пренесуваат израелските медиуми.

Во некои земји каде се имунизираат голем број жители, лекарите размислуваат дали да ја одложат втората доза за повеќе луѓе да добијат делумна заштита од единечна доза.

Велика Британија усвои таков пристап, а истражувачите од израелскиот медицински центар Шеба сега објавија студија за која велат дека го поддржува британскиот став.

За разлика од повеќето израелски податоци за вакцината, оваа беше подложена на стручна ревизија и објавена во престижното списание „ The Lancet “.

„Ова револуционерно истражување ја поддржува одлуката на британската влада да започне да ги имунизира своите граѓани со една доза на вакцина“, рече директорот на болницата, професорот Арнон Афек.

Професорката Гили Регев-Јохај рече дека според нејзиното истражување, првата доза на вакцината ги надминува очекувањата во споредба со клиничките испитувања и дека „во реалниот живот гледаме одлични резултати, навистина многу висока ефикасност само две до четири недели по првата доза “.

Таа истакна дека не повикува на одложување на втората доза, но дека според нејзините истражувања одложувањето не е „скапо“ во смисла на здравје.

Болницата следеше 7.214 вработени две до четири недели по првата доза. Резултатите беа споредени со контролните податоци и беше заклучено дека првата доза ја намали симптоматската болест за 85% и инфекцијата за 75%.

Како што е наведено, резултатите се многу веродостојни затоа што здравствените работници ги следеле протоколите за разлика од општата популација каде е тешко да се предвиди под кои услови луѓето ќе одат или нема да одат на тестирање.

Регев-Јохај, исто така, спомена две ограничувања на истражувањето, и едно е дека вработените во болницата можат да бидат помлади и поздрави од општата популација и дека ефикасноста на првата доза може да биде особено висока.

Второто е дека тоа е период од две до четири недели по првата доза и нема докази за тоа колку долго ќе трае заштитата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi