Истражувањата покажаа: Има сè повеќе луѓе на триесет години кои никогаш немале сексуални односи!

21 јануари, 2021
Screenshot_2

Според студијата на Online College од 2015 година спроведена на повеќе од 24 000 студенти во кампуси низ САД, 20 проценти од студентите дипломираат без никогаш да имале сексуални односи

Авторката Амбер Кру вели дека уште на рана возраст сфатила дека дури и за романтиката постои очекувана временска рамка и норми до кои повеќето се придржуваат. И така, вели тој, филмовите нè учат: „нормално е“ да се бакнуваме за прв пат во раните тинејџерски години, неколку години подоцна го имаме првото сексуално искуство, а потоа, по неколку години „флерт“ во дваесеттите, го наоѓаме „вистинскиот“ се мажиме и имаме деца.

Бидејќи дури и филмовите како „Девица од 40 години“ нè учат дека возрасната невиност е сè уште табу, нешто што покажува дека не е сè во ред со некоја личност.

„Не е ни чудо што толку многу луѓе се согласуваат во ситуации за кои не се подготвени или непријатно“, изјави Кру, а истражувањата покажуваат дека 52 проценти од жените и 44 проценти од мажите сè уште биле подготвени да ја изгубат невиноста кога тоа се случило.

Но, како што истакнува, во реалниот живот работите се случуваат со различно темпо, без оглед на прифатеното „нормално“, општеството или филмовите.

Една јапонска студија за плодност од 2019 година покажа дека дури една четвртина од возрасните на возраст меѓу 18 и 39 години се невини, а тој број расте.

Според студијата на Online College од 2015 година спроведена на повеќе од 24 000 студенти во кампуси низ САД, 20 проценти од студентите дипломираат без никогаш да имаат сексуални односи.

– Се сеќавам дека дури и се немав бакнувано кога се запишав на факултет и страшно се срамев – рече авторката, која првиот бакнеж со своето момче го доживеа дури минатата година на колеџ и беше пијана во ноќен клуб. Сепак, таа се сеќава на чувството на олеснување што „конечно го стори тоа“ …

Денес, вели Кру, возрасните девици се под поголем притисок од кога било, и кога бараше книга на оваа тема, сфати дека не постои, па затоа реши да напише „Возрасни анонимни девици“ каде зборува во прво лице на главниот лик, за животот на 30-годишни девојки.

Главниот лик на книгата, Кејт Мунди, има над триесет години и се убива од работа, а бидејќи изгуби контакт со повеќето пријатели од младоста, таа навистина не излегува и чува една „мрачна“ тајна: никогаш не била на состанок, а камоли да ја соблече долната облека. пред припадник на спротивниот пол …

– Иако книгата е фикција, за мене беше важно да создадам нешто што одразува реалност што ретко се прикажува – вели авторката и додава дека не жали за својот „готов“ бакнеж во пијана состојба, но сепак честопати се прашува дали искуството би било беше подобро што тогаш беше побезбедна од она што го сакаше и лишена од предрасуди за она што е „нормално“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris