Итно повлечен познат лек за притисок! Откриена е серија што може да предизвика РАК!

17 јуни, 2021
42141_depression-824998-960-720_f

Британското Министерство за здравство денес повлече десетици серији апчиња за крвен притисок, бидејќи беше откриено дека содржат една од најексплозивните хемикалии во Светот.

Лекот што содржи азидотетразол е повлечен поради нечистотија што може да предизвика рак.

Владини претставници предупредија дека супстанцијата, за која некои сметаат дека е најексплозивната хемикалија во Светот, може да го зголеми ризикот од рак.

Тоа е последното во серијата повлекувања на лекови сартан, кои можеби биле изложени на хемикалии кои предизвикуваат рак во фабриките во Кина и Индија.

МХРА инсистираше на тоа дека мерката е само претпазливост и нема докази дека им наштетила на пациентите.

Научникот од Кембриџ, д-р Лилјана Фрук, го опиша азидо-тетразолот како – најексплозивната хемикалија – во светот во 2019 година.

Говорејќи за радио-емисијата Голи научници на Би-Би-Си, таа рече – Значи, најексплозивната хемикалија е направена во 2011 година во лабораторија – тврди таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi