КАКО ДА ГИ НАМАЛИТЕ БРЧКИТЕ ЗА САМО 15 МИНУТИ НА ДЕН: Пробајте супер вежби за затегнување на лицето (ВИДЕО)

25 мај, 2021
vezbe-joga-lice

Вежби за лице кои ги бришат брчките – потребни ви се само 10 или 15 минути на ден!

Јогата за лице, гимнастиката за лице или „facefitness“ се одличен природен начин за затегнување на лицето, намалување на ризикот од брчки и зачувување на младоста. Вежбите за лице се препорачуваат за сите постари од 25 години, а нивниот интензитет треба да се зголемува со возраста. Најдобро е да одвоите 10 до 15 минути за оваа рутина секој ден, а освен што позитивно ќе влијае на убавината на вашата кожа, тоа ќе ве забавува и опушти.

Еве како да направите вежби против брчки на лицето:

Загревање. Трепкајте брзо 20 пати без премногу цврсто да ги затворите очите. Потоа направете ја оваа вежба полека 10 пати. Во исто време, очите ќе се ослободат од сувоста и заморот.

Вежба против спуштени капаци. Правиме „очила“ од прстите, без да ги затвориме палецот и показалецот. Цврсто ги ставаме прстите околу очните капаци и ги подигнуваме капаците под веѓите. Надворешниот раб на мускулот на очниот капак треба да биде фиксиран. Ги отвораме очите 10-15 пати, а потоа кривогледуваме, го чувствуваме движењето на мускулите. Важно е да не го брчкате челото.

Вежба за подигнување на аглите на усните. Спојте ги горната и долната вилица, но оставете ја устата отворена. Обидете се да се насмевнете додека не почувствувате како се затегнуваат образите. Подигнете ги аглите на усните со показалецот. Држете 10 секунди. Направете ја оваа вежба три пати.

Вежба за затегнат врат. За да ги зајакнете мускулите на предниот дел на вратот, треба да седите или да стоите исправено, да ги спуштите рамената и да ја повлечете главата нагоре. Прегрнете го вратот со дланките, така што зглобовите ќе бидат близу еден до друг. Обидете се да ги притиснете мускулите на вратот со дланките, но не туркајте ја главата напред. Работете само со мускулите на вратот, спротивставувајќи се со рацете. Изведете ја вежбата динамично, 20 пати. За да го подобрите ефектот, можете да го притиснете јазикот на горното непце.

Вежба “о” го затегнува овалниот дел на лицето. Оваа вежба можете да ја направите наутро без да станете од кревет. Опуштете ја вилицата што е можно повеќе и истегнете ги усните како да ја изговарате буквата „о“. Останете така пет секунди. Ако се појави болка во областа на зглобот на горната и долната вилица, масирајте ја оваа област со дланките со лесен притисок.

Вежба за чело. За да се спречат или намалат хоризонталните брчки на челото или да се релаксира напнатоста во глабеларниот мускул, неопходна е масажа. За да го направите ова, полека, со прстите лесно притиснете го мостот помеѓу носот и челото. Прстите треба нежно да се втиснат во површината на коските. Важно е да се следи насоката на масажата. Масажата се прави од средината на челото до краевите, без истегнување на кожата. Доволно е една минута масажа на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi