КАКО ДА ГО ПРЕКИНЕМЕ ПОСТОТ, А ДА НЕ НАПРАВИМЕ ХАОС ВО СТОМАКОТ?! Нутриционист објасни – овие бројки се КЛУЧНИ

2 мај, 2021
GettyImages-944872822

Совет на нутриционист како да го прекинете постот, добро запомнете ги овие бројки!

Големиот велигденски пост заврши и сега повеќето од нас се враќаат на исхраната што ја практикувавме порано. Ако не сте внимателни, можно е да го оптеретите стомакот и да имате непријатни симптоми како надуеност, гасови или дури и болки во стомакот.

Нутриционистката Венди Лопез вели дека ги советува клиентите кои практикуваат пост, автофагија или многу ограничувачка исхрана да ја користат „скалата на глад“ кога ќе ги завршат овие режими и да се вратат на нормална исхрана.

За да не го преоптоварите стомакот по неколку недели пост, Лопез ве советува да направите своја „скала на глад“.

Тоа изгледа вака:

  1. Глад што доведува до слабост и вртоглавица – кога „умираме“ од глад
  2. Глад со раздразливост, надуеност и чувство на ниско ниво на енергија
  3. Гладот ​​што го чувствуваме пред оброкот што веќе е пред нас
  4. Глад што ни кажува „сега би можеле да јадеме нешто“
  5. Неутрален – не сме ниту гладни ниту сити
  6. Мало чувство на ситост, имаме „простор“ за втора порција или нешто слатко
  7. Целосно чувство на ситост
  8. Претерано чувство на ситост, со непријатност во стомакот
  9. Баш претерано чувство на ситост, ги откопчуваме панталоните
  10. Прејадување – чувствуваме болка во стомакот и гадење

Идеално, Лопез изјавува дека треба да започнеме оброк кога сме помеѓу броевите три и четири на скалата, а оброкот да го завршиме кога сме на шест или седум.

„Ова не е совршена формула за секого, затоа што сите сме различни и нормално е дека понекогаш ќе бидеме на број два или девет, затоа што немавме време да јадеме, а потоа ги преоптоваривме стомаците. Едноставно е важно да водете сметка и размислете свесно за овие броеви бидејќи тоа ќе има корисен ефект врз варењето на храната. Слободно запишете ги броевите на кои сте во текот на денот и наскоро ќе го идентификувате моделот со кој гладот ​​ви доаѓа во вистинско време јадете правилно додека не сте сити, ни помалку, ни повеќе “, рече таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi