Како да се ослободите од проширените пори? Одговорот лежи во ОВИЕ клучни состојки – Вашето лице ќе ви биде благодарно!

12 јули, 2021
profimedia-0541067421-biblioteka

Не е на одмет да се знае.

Сигурно нема жена која не би сакала да има мазна и негувана кожа. Постојат неколку фактори кои влијаат на ова, но најважно е дека можете сами да направите многу за да го подобрите квалитетот на вашата кожа.

Една од работите што најчесто го расипува целокупниот изглед се проширени пори.

Порите се всушност помали отвори на површината на кожата, преку кои се ослободува себум (природни масла за кожа) и пот. Иако не би рекле, порите се всушност присутни низ целото тело, освен на дланките и стапалата. Поради појавата на мртви клетки на кожата, зголемено лачење на себум и нечистотија, се јавува затнување на порите, што може да предизвика проблеми со кожата. Се разбира, не можете целосно да ги отстраните порите, но можете да ги намалите.

На големината на порите не влијае само себумот (колку е мрсна кожата, толку се видливи порите), туку и генетиката и еластичноста на кожата (со возраста, кожата има се помалку еластичност, а со тоа и порите стануваат повидливи).

При избор на препарати за кожа на лице, проверете дали тоа се оние кои содржат состојки за намалување на порите, како што се:

  • Ниацинамид
  • Витамин Ц.
  • Салицилна киселина
  • Глина

Маските од глина и салицилна киселина го контролираат лачењето на себум. Глината исто така длабоко ја чисти кожата, додека салицилната ја лупи. Што се однесува до витаминот Ц и ниацинамид, тие ја подобруваат еластичноста на кожата, а истовремено го изедначуваат тенот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi