Како можеме да го користиме ЧИА СЕМЕТО за РАСТ НА КОСАТА? (РЕЦЕПТ)

24 август, 2021
c59b7789603b09ff23a5257c8b311da0d0a962fc

Чиа семињата се богати со есенцијални масни киселини, протеини, влакна, витамини и минерали.

Покрај голем број здравствени придобивки, тие се користат и за нега на косата. Се наоѓаат во маски за коса, гелови и мелеми. Служат како природен омекнувач на косата, така што ќе направат да изгледа меко и негувано.

Чиа семе за раст на косата

Тие се богати со омега-3 масни киселини. Помагаат да се подобри хидратацијата на кожата и функцијата на нејзината бариера. Чиа семињата содржат протеини, така што можат да го подобрат растот на косата.

Имаат повеќе калциум, фосфор и магнезиум од повеќето други намирници. Се верува дека овие минерали се важни за текстурата на косата.

Состојки:

Чиа семе – 4 чаши

Филтрирана вода – 1 чаша

Алое вера гел – 1 лажица

Етерично масло по ваш избор – неколку капки

Постапка:

Измешајте една чаша филтрирана вода со четири чаши семе во сад за мешање. Оставете ја смесата преку ноќ. Следниот ден, смесата префрлете ја на тенџере. Загревајте на средна топлина 10 минути. Чиа семето потоа се цеди.

Измешајте една лажица гел од алое вера. Нежно изматете. Додадете неколку капки од избраното етерично масло. Промешајте добро. Нанесете го гелот на влажна коса и оставете го 20 минути. На крај, добро исплакнете, пишува „Stylecraze“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi