Ќе ви помогне да ОСЛАБНЕТЕ: Еве во кое време од денот треба да јадете чоколадо – НАУЧНО ДОКАЖАНО

20 септември, 2021
308391_shutterstock-1007917828_ff

Според истражувањето на експерти од Харвард, консумирањето млечно чоколадо наутро може да помогне во согорување на маснотиите и намалување на шеќерот во крвта во текот на денот.

Во експериментите учествувале 19 жени во менопауза и секој ден јаделе по 100 грама чоколадо. Едната група ги консумираше сите омилени чоколада наутро, а другата навечер. Резултатите покажаа дека жените кои јаделе чоколадо наутро во текот на денот, внесувале помалку калории!

  • Потребни се повеќе истражувања за поголем примерок од луѓе и различни типови на учесници пред да се донесе конечен заклучок – забележува нутриционистката Критика Агнани од Американскиот медицински центар „Свети Дејвид“.

Тежината на жените кои јадеа чоколадо наутро не се промени, обемот на половината им се намали и составот на цревната флора се подобри по двонеделен експеримент.

Како што истакнаа авторите на оваа студија, годините на учесниците во истражувањето се исто така важни.

  • Се верува дека млечното чоколадо придонесува за дебелеење поради неговата висока содржина на маснотии, шеќер и калорична вредност. Навиката за јадење чоколадо е поврзана со долгорочно зголемување на телесната тежина во зависност од количината, особено кај жените во менопауза, кои се повеќе склони кон зголемување на телесната тежина – се наведува во извештајот.

Патем, нешто слично беше докажано пред неколку години од израелски експерти од Универзитетот во Тел Авив, кои утврдија дека утринската потрошувачка на протеини и јаглехидрати може да ја спречи желбата за слатки во текот на денот. Предметното истражување траело 32 недели, а учествувале 193 дебели луѓе. Интересно, оваа студија покажа дека оние кои го започнуваат денот со нискокалоричен оброк подоцна честопати тајно јадат нездрава храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris