КОГА ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА ЈА ЗАМРСУВА СИТУАЦИЈАТА: Зошто интелигентните луѓе почесто имаат љубовни проблеми?

26 септември, 2021
459508_book-841171-960-720_f

Интелигентните луѓе размислуваат зрело, имаат добра меморија и се многу способни за работа. Сепак, овие особини се и благослов и клетва – особено кога станува збор за емотивниот живот, според експертите за односи.

„Нивното оценување на разумот и логиката води кон пречки кога станува збор за спонтано однесување и чувства. Се разбира, овие факти не важат за сите интелигентни луѓе, но многумина кои ги имаат овие карактеристики имаат поголема веројатност да имаат конфликти во врските и потешко го прават првиот чекор, особено кога станува збор за мажите“ – вели психологот Медлин Мејсон и наведува дека интелигентните луѓе најчесто грешат.

  1. Преиспитуваат се

Мозокот им е многу активен, па затоа премногу го набљудуваат и анализираат однесувањето на својот партнер. Со испрашување на ситуации и настани, тие го спречуваат појавувањето на сопствените стравови, но тоа често е причина за расправија со партнерот. Затоа е важно интелигентните луѓе да научат да се потпираат на своите чувства без никакво преиспитување.

  1. Тие знаат се подобро од другиот

Многу паметните луѓе ретко ги менуваат своите ставови и цврсто стојат зад нивните одлуки. Со задоволство споделуваат знаење – често дури и кога никој ништо не ги прашува. Овој начин на размислување, сепак, им штети на односите, бидејќи емоционалните односи тешко може да се разјаснат со логички факти. Тие се објективни и честопати се грижат повеќе за тоа отколку за субјективните чувства, како што честопати излегува дека тие ставаат незнаење на носот на својот партнер.

  1. Тие ја гледаат врската како наука

Постојат точни податоци и постапки во науката, но не и во љубовта. Сепак, ова не важи за интелигентните. Најтешко им е кога наидуваат на непредвидливи ситуации.

  1. Се сеќаваат на се

Речиси совршената меморија ја има и својата црна страна. Екстремно интелигентните луѓе лесно ги вадат спомените од ракавите и даваат докази во конфликтни ситуации, а префрлувањето на партнер поради стари грешки доведува до катастрофална криза во врската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris