Кога пржите месо, од него излегува нешто БЕЛО: Готвачи објаснија дали тоа е опасно по здравјето и како да се избегне!

23 јули, 2021
Screenshot_3

Многумина се изненадени кога за време на пржењето гледаат како излегува бела течност од месото. Еве за што станува збор!

Сите ние сакаме совршен бифтек или риба од тава, со крцкава кора и сочно, сјајно месо внатре.

Но, понекогаш кога пржите месо, било свежо или претходно одмрзнато, ќе видите како од него излегува бела материја и никогаш не „исчезнува“. Нема да испари а може да изгори. За што се работи?

Овој проблем ќе го забележите ако пржете свинска кременадла, говедско месо, понекогаш дури и пилешко бело месо, а љубителите на риба знаат дека е практично неизбежно ако подготвите лосос во тава, па дури и во рерна. Ако имате дома и пребирливи деца, тие нема да бидат воодушевени кога ќе ја видат белата, скоро желатинеста смеса на чинијата.

Нутриционистите велат дека станува збор за албумин, протеин кој природно се наоѓа во месото и некогаш се сметал за важен за исхраната на луѓето.

Сепак, од седумдесеттите години до денес, направени се неколку студии кои покажаа дека албуминот во крвта не е толку важен параметар за да се утврди дали некој внесува доволно хранливи материи.

Албуминот ќе се намали во крвта ако имаме проблем со црниот дроб, срцето или траумата, како што е повреда или неодамнешна операција. Овде, тестот на крвта ќе покаже дали е потребно да се земе дополнително. Ако немате таков здравствен проблем, не ви треба „вишок“ албумин, но не е опасно ако го земете.

Готвачите велат дека постојат неколку начини да се отстрани овој протеин. Оставете го месото или рибата да се загреат на собна температура, не ги пржете директно од фрижидерот. Убаво исушете ги со крпа пред пржење и не пржете на премногу висока температура, така што течноста нема да излезе од месото или рибата.

Значи, постојат начини да се намали екскрецијата на овој протеин за време на подготовката на храната. Не е опасно, но ниту ви треба, така што готвачите обично само го отстрануваат со шпатула додека го пржат месото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi