Кои се шансите да се заразите од коронавирус ако сте вакцинирани? Тоа зависи од 4 фактора!

12 септември, 2021
449586_coronavirus-4914026-1920_f

Врз основа на студијата „Covid Symptom“, најчестите симптоми на коронавирус се главоболка, течење на носот, кивање, болки во грлото и губење на чувството за мирис и вкус …

Некои од овие симптоми на корона претежно влијаат на невакцинирани луѓе, но тие обично имаат треска и често кашлање.

За разлика од невакцинираните, вакцинираните се со многу помал ризик од хоспитализација доколку се заразат со корона дури и по две дози од вакцината.

Сајтот „SciTechDaily.com“ издвојува четири фактори кои влијаат на тоа колку добро сте заштитени со вакцината против корона.

Вид на вакцина

Секоја вакцина е добра, повторуваат експертите, со фактот дека некои едноставно имаат малку подобар процент на ефективност, односно поуспешно го блокираат развојот на болеста кај оние кои ја примиле таа вакцина.

Истражувањата покажаа дека вакцината Pfizer го намалува ризикот на лицето да развие симптоматска форма на ковид до 95%.

Вакцината АстраЗенека е малку подолу, околу 81 проценти, под услов интервалот помеѓу двете дози да е подолг.

Време од вакцинацијата

Давањето трета, засилувачка доза, станува се повеќе актуелно, бидејќи се покажа дека времето што поминало од вакцинацијата влијае на нашата заштита од ковид.

Истражувањата што допрва треба да се потврдат велат дека ефектот на вакцината Фајзер исчезнува по шестмесечна вакцинација.

Прерано е да се каже колку всушност ни обезбедуваат вакцините шест месеци откако ги примивме.

Соеви

Колку вакцината ќе не заштити, зависи и од тоа на кој вид корона сме изложени.

Вакцините главно се базираат на податоци за оригиналниот алфа сој, и на пример, ефикасноста на Pfizer кај соевите на делта се намалува од 95 на 88 проценти.

Но, тоа секако е подобро од нула, што е ситуацијата со невакцинираните.

Значи, ако сте, да речеме, целосно вакцинирани со Pfizer, шансите се околу 88 проценти дека нема да добиете делта.

Имунолошки систем

Сето погоре на крајот е проследено со нашиот имунитет. Сите ние сме различни и секое тело различно реагира на се, дури и на вируси.

Имунитетот опаѓа со возраста, а хроничните болести можат да го намалат ефектот на вакцината што сте ја примиле.

Постарите луѓе и оние со оштетен имунитет може да развијат послаба заштита од вирусот по вакцинацијата отколку целосно здравите луѓе, или нивната заштита може да помине побрзо.

Генерално, вакцините во голема мера го намалуваат ризикот од коронавирус и огромен процент го намалуваат ризикот од хоспитализација и смрт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi