Колку точно е добро да спиеме во текот на денот?

21 август, 2021
shutterstock_1410587462

Спиењето во текот на денот може да биде корисно, но во одредено времетраење. Спиењето во текот на денот може да биде од голема помош за луѓето со нарушувања на спиењето кои страдаат од прекумерна дневна поспаност.

Иако доволно спиење е важно за општата благосостојба, премногу сон исто така може да се смета за фактор на ризик за хронични здравствени проблеми.

Се покажа дека недостатокот на сон го зголемува гладот ​​и има штетно влијание врз хормоните и метаболизмот, потенцијално зголемувајќи го ризикот од дијабетес.

Депресијата, уште една причина зошто луѓето спијат повеќе, исто така е поврзана со дијабетесот.

Неколку студии покажаа позитивни ефекти од краткиот сон кој трае помалку од 30 минути. Помага да се зголеми будноста и моторичките вештини.

Ако спиете повеќе од еден час секое попладне, треба да се запрашате дали здравствената состојба игра важна улога.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi