КОСАТА ЌЕ ВИ БИДЕ БЛАГОДАРНА: Еве како да се грижите за неа во текот на летните месеци!

8 јуни, 2021
Screenshot_2

Можеме да кажеме дека летото секоја година прави вистински мал пресврт во нашата козметичка торба, па и покрај неподносливите температури, не се откажуваме од омилената рутина за убавина.

Вистина е дека секоја сезона поставува некои нови правила на кои мора да се придржуваме доколку сакаме нашиот изглед да биде беспрекорен, а ништо не е поразлично кога станува збор за негата на косата.

Иако можеби не изгледа така на прв поглед, грижата за нашата кожа и коса е слична на многу начини. Во текот на летото, косата, исто како и кожата, е изложена на многу надворешни фактори, како што се УВ зрачење, дехидрираност, потење, но тоа е често случај во кој ние самите, со погрешна грижа, придонесуваме за нејзиниот безживотен изглед.

Користењето производи кои се прилично „тешки“ за нашата коса и кои дополнително ја сушат е најчестата грешка што ја правиме при нега на коса во текот на летото, а многу хемикалии содржани во овие производи можат да бидат особено штетни, особено ако се комбинираат со потење, што на крајот доведува до иритација на скалпот. Но, за да не ја претворите оваа приказна за нега на коса во хорор приказна, постојат неколку одлични трикови што ќе ја направат вашата коса убава и здрава во текот на целото лето.

Да започнеме со тоа, вклучете масла за коса во ваша грижа кои длабоко ќе ја негуваат и ќе ја заштитат од сув скалп. Обрнете посебно внимание на маслата кои се богати со есенцијални масни киселини и витамин Е, бидејќи тоа е најефективниот начин да се спречи неговото оштетување. Натопете ја косата во масло еднаш неделно пред да ја измиете, бидејќи со тоа ќе избегнете мрсна коса. Исто како и кожата, и косата треба да биде заштитена од сонце, затоа секогаш носете шешир со широк раб на главата, а може да нанесете и малку производ за нега на коса со УВ-заштитен фактор на врвовите на вашата коса.

Можете да користите крема за заштита од сонце за коса за време на сончањето за да не ја оштетите. Бидејќи е многу поопуштена во текот на летото, така треба да ја третирате косата – само оставете ја да дише. Мала пауза од шнолите и стеегачите, кои најчесто се главните виновници за нејзиното кршење, вашата коса навистина ќе знае да цени!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi