Експерти откриваат: „Овие факти за оргазмот ретко кој ги знае, а им помагаат на жените да го доживеат“

16 мај, 2021
Screenshot_2

Неодамнешното истражување во „Journal of Sexual Medicine“ праша над 1.600 брачни хетеросексуални парови за нивниот сексуален живот и откри дека 43% од сопрузите погрешно разбрале колку често нивната сопруга доживува оргазам.

Оргазмите се одлична завршница на одличниот секс – навистина не ви треба за да искуство, но сигурно може да биде добар додаток. Иако многу се знае за оргазмите, постојат некои факти кои не се толку познати.

На жените не им е потешко да доживеат оргазам

Често ќе чуете како луѓето го опишуваат оргазмот како нешто мистериозно, недостижно, па дури и ретко – и покрај фактот дека 95% од жените обично доживуваат оргазам со леснотија додека мастурбираат. Жените почесто пријавуваат дека се борат со оргазам отколку мажите, но тоа не е биолошка работа. Станува збор за културни норми и недостаток на информации. Историски гледано, културите ширум светот го врамуваат сексот исклучиво околу задоволството на мажите, а ние сепак гледаме на оралниот секс само како „предигра“.

Само учењето за разликите во оргазмот ја зголемува веројатноста жените да ги имаат

Една неодамнешна студија објавена во списанието Sex Education на почетокот на оваа година, испитуваше жени пред и по посетата на часови по секс Некои од нив посетуваа општ курс за човечка сексуалност од антрополошка перспектива, додека други посетуваа курс кој конкретно зборуваше за разликите во оргазмот, а тоа е фактот дека 95% од мажите доживуваат оргазам секој пат кога имаат секс, во споредба со 65 % жени. Овие жени на подоцнежен курс објавија дека после тоа имале сѐ повеќе и подобри оргазми. Знаењето е моќ!

Жените доживуваат оргазам во сон

Знаеме дека момчињата понекогаш можат да почувствуваат ноќна емисија, што се однесува на оргазам и ејакулација додека спијат. Но, во 1953 година, истражувачот за секс Алфред Кинси откри дека 37% од жените доживеале оргазам од соништата на 45-годишна возраст, а неодамнешните истражувања покажуваат дека жените почнуваат да имаат се повеќе сексуални соништа. Едно истражување објавено во списанието „Psychology & Sexuality“ оваа година покажа дека секоја петта жена сонува за еротика.

Не сите оргазми имаат сексуална природа

Луѓето пријавиле дека доживеале оргазам како одговор на вообичаени несексуални ситуации и искуства, како што се турбуленции, миење заби, стимулација на глуждот, породување, доење, слушање на одредени видови музика и многу други невообичаени работи.

Оргазмот најдобро може да се смета за невропсихолошки процес поврзан со разни форми на стимулација, вклучувајќи сцени, звуци, вкусови, текстури, слики.

Скоро половина од оженетите мажи не можат да знаат кога нивната сопруга доживува оргазам

Мажите кои спијат со жени не се многу добри во препознавање кога нивната партнерка доживеала оргазам. Неодамнешното истражување во „Journal of Sexual Medicine“ праша над 1.600 брачни хетеросексуални парови за нивниот сексуален живот и откри дека 43% од сопрузите погрешно разбрале колку често нивната сопруга доживува оргазам. Односно, тие сметаат дека нивните жени доживуваат оргазам многу почесто отколку што навистина покажуваат нивните жени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi