ЕВЕ КАКО ДА ЈА ЗГОЛЕМИТЕ СЕКСУАЛНАТА ЖЕЛБА: Овие пет работи се користат со векови за подобар секс и поголема издржливост!

27 март, 2021
сесе

Од античките цивилизации до модерното време, многу култури имаат разновидна колекција на митологија, верувања и традиции околу сексуалните и либидските моќи на храната. Афродизијаците се природни супстанции кои се рекламираат за нивната способност да го зголемат сексуалниот нагон и возбуда.

Ванила за поголемо либидо

Според раниот фолклор на растенијата, ванилата е моќен кулинарски додаток кој го стимулира сексуалниот апетит. Неговиот неверојатен, пријатен мирис го прави идеален зачин за подигнување на расположението, будење на сетилата и поттикнување на сексуална издржливост. Ванилата првично ја користеле домородните жители на Мексико како еликсир што предизвикува љубов и се смета за еден од долго откриените, примамливи афродизијаци.

Мандаринско дрво за еректилна дисфункција

Ова природно кинеско растение ги препозна здравствените придобивки: може да ја зголеми циркулацијата, да ја поддржи функцијата на мозокот, да го ослободи стресот – со намалување на кортизолот, па дури и потенцијално да ја третира еректилната дисфункција. Иако е достапен во форма на таблети, капсули или тинктури – правењето пијалок од билки е уште еден популарен начин да го консумирате како афродизијак.

Шафранот е идеален додаток за женското либидо

Како еден од најскапите зачини во светот, шафранот (добиен од цветот Crocus sativus) и неговите активни компоненти се широко користени во античката медицина поради нивните антиинфламаторни, антиоксидантни и антидепресивни својства. Во однос на сексуалното здравје, мало истражување спроведено на 38 жени објавено во списанието „Хуман психофармакол“ сугерираше дека шафранот може да ги подобри проблемите со подмачкување и болката за време на сексот, особено за жени со ниско либидо предизвикани од терапија со лекови, како што се антидепресиви.

Шафранот е исто така вкусен зачин што можете да го додадете во вашето готвење – затоа можеби вреди да се размисли за тестирање на неговите потенцијални афродизијачки способности.

Растение за издржливост

ljubav, sex, par

Растението Tribulus Terrestris или бабин заб се користи медицински во нашата земја со векови, и во Ајурведата и во традиционалната кинеска медицина, за поддршка на сексуалната функција и зголемување на издржливоста. Посовремено истражување исто така ги забележа ефектите на ова мало растение и потребни се повеќе истражувања за да се потврдат својствата кои го зголемуваат сексот.

Растението Tribulus Terrestris или заб за бебиња се користи медицински во нашата земја со векови, и во Ајурведата и во традиционалната кинеска медицина, за поддршка на сексуалната функција и зголемување на издржливоста. Посовремено истражување исто така ги забележа ефектите на ова мало растение и потребни се повеќе истражувања за да се потврдат својствата кои го зголемуваат сексот.

Ашваганда за добро расположение

Ова моќно ајурведско растение, кое уште се нарекува и индиски женшен, се користи со векови во традиционалната индиска медицина како целокупно растение што го подобрува здравјето и го подобрува расположението – вели Наиду.

„Поради своите антиинфламаторни својства, ајурведските практичари користат и ашваганда за да ја подобрат еректилната дисфункција и сексуалната желба и кај жените и кај мажите“, рече таа.

Во поновите истражувања, ашвагандата е поврзана со одржување на расположението и нивото на стрес. Покрај тоа, едно истражување на 50 учесници покажало дека додатоците на екстрактот од коренот ашваганда можат да ја подобрат сексуалната функција кај здрави жени.

Потенцијални несакани ефекти

  • Пред да земете нова билка или додаток, важно е да се земат предвид потенцијалните реакции или несакани ефекти. Малку може да има голем ефект, и како и секој друг вид на храна, дури и нешто добро и здраво, ако јадете премногу, може да биде нездраво, па дури и отровно – вели Наиду
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris