Кога сексот во бременоста е безбеден, а кога не е: „Бремените жени ретко прашуваат за оргазам и секс“

10 март, 2021
trudnica_sex_dreamstime_xxl_13506346

Гинекологот др. Јасенка Грујиќ вели дека здравите бремени жени немаат причина да избегнуваат секс, но идните мајки ретко го поставуваат прашањето како да уживаат во текот на бременоста.

Кај здрави бремени жени, сексуалниот однос не е ниту опасен, ниту штетен за фетусот. Сексот за време на бременоста е нормален, пенетрацијата и движењата карактеристични за сексуалниот однос не можат да му наштетат на фетусот кај здрави бремени жени, бидејќи е заштитен од матката, амнионската течност и мускулите на абдоминалниот ѕид и не треба да се избегнуваат. Сепак, исклучително е важно да се воспостави отворена комуникација со гинекологот. Должност на секој гинеколог е да обезбеди информации за сексуални односи во бременоста, обидувајќи се да избегне митови за штетноста на односот кај здрави бремени жени. И јасно е дека секој гинеколог мора да ги препознае ризиците што можат да бидат поврзани со продолжување на сексуалните активности во бременоста, но и да дијагностицира состојби кога не се препорачува сексуален однос, вели гинекологот др. Јасенка Грујиќ Корачин.

Се разбира, во бременост со компликации, на пример, кога постои закана од спонтан абортус или предвремено породување, во случај на плацента правиеја, како и во воспалителни процеси, треба да се избегнува сексуален однос. Секоја бремена жена која има каков било воспалителен процес или сексуално пренослива болест или е изложена на ризик да добие, треба да се воздржува од секс без оглед на фазата на бременоста – вели гинекологот.

Таа додава дека дефинитивно треба да се пријави на преглед во случај на болка, т.е. контракција, во случај на зголемено празнење и испуштање на непријатен мирис, и секако во случај на крварење.

  • И, ова важи подеднакво за сите периоди на бременост – нагласува таа.

Во други случаи, сексот не треба да се избегнува, ниту, пак, треба да се стравува од безбедноста на фетусот. Ова е, за жал, една од клучните причини зошто идните мајки малку ги занемаруваат сексуалните односи. Имено, хормоналните промени во бременоста, промените во ткивата на гениталиите и чувствителноста на градите кај некои жени може да предизвикаат зголемена сексуална возбуда и потреба за оргазам, додека кај некои слабее сексуалната желба.

Истражувањата покажуваат дека како што напредува бременоста, фреквенцијата на сексуални односи станува сè помала. Така, податоците покажуваат дека до крајот на 36-та недела од бременоста, околу 72 проценти од паровите имаат секс помалку од еднаш неделно. Сексуалната желба е изгубена, но причината често е тоа што партнерите се плашат да не му наштетат на плодот – вели лекарката. Затоа, во подоцнежните фази на бременоста, треба да се вложи малку труд и добра волја во внимателно избор на позиција за време на сексуален однос, удобна за партнерот, најчесто при избегнување на „мисионерската позиција“.

  • Во подоцнежната бременост, оргазмот, но и пенетрацијата, можат да предизвикаат безопасни контракции и треба да бидете подготвени за тоа – вели соговорничката.

За оргазам, на пример, ниту една бремена жена никогаш не ме прашала за жал. Се чини дека многу жени се претвораат во инкубатори и ги запоставуваат сопствените потреби и желби, недоволно свесни дека само задоволна, ментално стабилна мајка може да биде добра мајка – предупредува гинекологот др. Јасенка Грујиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris