Мислите дека сте ги доживеале вашите сексуални кулминации во 20-тите години? Не сте во право, забавата штотуку започнува!

27 јануари, 2021
dreamstime-m-95316830

Експертот за секс Трејси Кокс откри дека не постои такво нешто како „планирана“ сексуална кулминација. Може да се случи во кое било време од животот.

Алфред Кинси, истражувач за сексуални односи, прв ја утврди идејата дека мажите ја доживуваат својата сексуална кулминација во доцните тинејџерски години, а жените во раните 30-ти.

Сепак, Трејси Кокс, вели дека нема период кога го доживуваме најдобриот сексуален оргазам затоа што сите сме различни.

Нашата „кулминација“ може да се случи во која било фаза. Сексуалната кулминација е едноставно периодот во вашиот живот кога целосно уживате во сексот и се чувствувате многу задоволни. Може да се случи во која било фаза од вашиот живот – верува Кокс.

Едно истражување на 1.000 жени открило дека 89 проценти од жените на возраст меѓу 45 и 55 години биле во најдобрата сексуална фаза од животот.

Сексуалните оргазми зависат многу повеќе од околностите отколку од возраста. Нема време кога природата ќе каже „наскоро ќе го доживеете најдобриот секс во вашиот живот“ – објаснува Кокс.

Вашата „кулминација“ може да биде предизвикана од хормони

Нема сомнение дека нивото на хормони значително влијае на желбата и уживањето во сексот.

Една од причините зошто раните дваесетти години често се наведува како период за најдобра сексуална кулминација е тоа што е кога се произведуваат најмногу естроген и тестостерон.

Но, бременоста може да го има истиот резултат, додека од друга страна менопаузата често се смета за време кога желбата нагло паѓа, а некои жени признаа дека токму тогаш го доживеале најдобриот секс. Затоа не можеме да го одредиме времето кога го доживуваме најдобриот секс дури ни по хормони – вели Кокс.

Дури и ако веќе сте постигнале неколку сексуални „врвови“, тоа не значи дека не можете да имате повеќе од нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris