Вистинските пози за повеќе страсти: Тие гарантираат вистинска експлозија на оргазам!

16 јануари, 2021
gettyimages-635924194

Доколку сакате поголемо задоволство, изберете позиција во која жената е над мажот, што и дава можност за контрола и ја подига самодовербата, додека експертите велат дека најлесно е да забремените во мисионерска позиција. Доминацијата на телото и помага на жената да ја зајакне својата сексуална самодоверба, тврдат сексолозите. Значи, ако сака повеќе да ужива во сопственото (и во телото на нејзиниот партнер) тело, дури и ако нејзиниот лик не е склон кон преземање водство, тоа дефинитивно треба да го стори во кревет.

– Сексуалната позиција во која е жената горе, односно кај нејзиниот партнер, и дава можност за контрола, што прави да се чувствува побезбедно и посигурно – вели американскиот психолог и сексуален експерт др. Деби Хербеник. Но, недостатокот на самодоверба е само еден во низата ситуации и проблеми што можат да се решат со посебни сексуални позиции. На пример, жените најверојатно ќе забременат во класична мисионерска позиција отколку во која било друга, посочуваат научниците. За разлика од другите пози, спермата останува подолго кај жената, што ја зголемува можноста за зачнување. Ставањето перница под долниот дел на грбот и задникот ќе ја подигне карлицата на жената, што дополнително ќе го олесни оплодувањето на јајцето – вели сексологот Њујоршката Ејми Левин.

Сепак, иако е окупирана со грижата за зачнувањето, жената сепак треба да се препушти на максимална забава и задоволство бидејќи, како што вели „љубовниот терапевт“ др. Ава Кадел, контракциите на матката за време на оргазмот „цицаат“ сперматозоиди помагајќи им побрзо да ја постигнат целта. Оргазмот е толку важен фактор во зачнувањето.

За да не ви здодее од „тренирање“ секс во мисионерска позиција, пожелно е да го „зачините“. Подигањето на нозете на жената на рамената на партнерот овозможува подлабока и поинтензивна пенетрација додека му овозможува на мажот да ја одржи контролата, вели др. Кадел. Иако предвремената ејакулација е медицинска состојба која понекогаш бара лекарски третман, позата може да му помогне на мажот да ја одржи контролата, тврди Ејми Левин. Во мисионерската позиција, тој најлесно може да застане кога ќе почувствува дека се приближува до „крајот“.

Мисионерска за подолготраен секс

Иако предвремената ејакулација е медицинска состојба која понекогаш бара лекарски третман, позата може да му помогне на мажот да ја одржи контролата, тврди Ејми Левин. Во мисионерската позиција, тој најлесно може да застане кога ќе почувствува дека се приближува до „крајот“.

За поголемо уживање, жената сама го контролира ритамот

Жените чија врска понекогаш е болна, исто така треба да ја преземат контролата. – Освен што препорачуваат многу лубриканти, тие треба да бидат полоши почесто за време на сексот. На тој начин, тие ќе го пронајдат и задржат ритамот што им одговара – вели др. Хербеник. Мали промени за големо уживање Жените најмногу ќе уживаат во позицијата што овозможува практикување на т.н. техники за усогласување на коаталите, посочуваат сексолозите.

– Иако станува збор за мисионерска позиција, за да се имитира што поуспешно партнерката, мажот треба да се постави над неа малку повеќе од вообичаено, така што пенисот е насочен надолу при пенетрација, наместо нагоре – објаснува др. Деби Хербеник. За време на студијата кај парови кои користеле техника CAT, жените почесто и посилно доживувале оргазам отколку оние кои мастурбирале. А мисионерската поза може да се „зачини“ со промена на локацијата.

Странично за оние со „понадарени“ партнери

Латералната положба ќе и овозможи на жената полесно да го контролира опсегот и интензитетот на движењата на нејзиниот партнер. Ако други пози и создадат непријатност, таа ќе може полесно да се опушти на страна, ‘диктирајќи’ го неговото движење.

Секој инч се користи со кружење

Позата во која жената ќе ужива дури и со помалку надарените мажи е онаа во која нејзиниот партнер е горе, но важно е нејзините движења со карлицата да бидат кружни и поретко да се крева и паѓа.

Каубојките на врвот уживаат уште повеќе

Наместо класичната поза во која е жената горе, свртете го грбот кон него и исправете ги нозете и поставете го меѓу неговите. Поради поцврстиот стисок, двајцата ќе уживате уште повеќе, советува др. Доријан Солот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris