Луѓето со ова нарушување минуваат низ БИЗАРНИ ИСКУШЕНИЈА секој ден!

12 јули, 2021
309848_svadja_f

Некогаш познато како параноидно растројство, самоизмамата е всушност вид на многу сериозно ментално растројство наречено психоза, поради што едно лице не е во можност да го разликува реалното од имагинарното.

Највпечатливи симптоми на ова нарушување се заблуди или цврсти верувања во нешто што не е точно. Луѓето со ова нарушување минуваат низ бизарни искушенија секој ден, ситуации што се можни во реалниот живот, но или се претерани или не се случуваат во реалноста, на пр. страв дека некој постојано ги следи, дека некој постојано ги мами или се обидува да ги отруе, завери или тајно ги сака

Луѓето со ова нарушување честопати водат релативно нормален живот кога станува збор за дружење и нормално секојдневно функционирање, а освен што го манифестираат својот страв, на друг начин не покажуваат никакво очигледно или бизарно однесување. Иако самоизмамата може да биде и симптом на почести ментални нарушувања како што е шизофренија, ова нарушување е многу ретко само по себе.

Видови на самоизмама

Постојат неколку видови на ова нарушување, во зависност од главниот двигател.

Грандиозно: лице со ова нарушување на самоизмама има премногу високо мислење за себе, за знаењето што го поседува, како и за моќта што ја поседува. Таквите луѓе честопати се убедени дека се неверојатно талентирани во сите нешта, како и дека направиле исклучително големо откритие.

Љубомора: Луѓето како ова веруваат дека нивниот сопружник или личноста со која се во врска е неверна.

Прогонување: луѓето кои страдаат од ваков вид на самоизмама се убедени дека некој или некој од нивната непосредна околина ги малтретира или дека некој ги демне и прави планови да им наштети. Не е невообичаено луѓето со ваков вид нарушувања да се жалат на надлежните органи.

Соматски: Лице кое страда од ваков вид нарушувања е убедено дека нешто не е во ред со неговата физичка состојба или дека има здравствен проблем.

Симптоми на самоизмама

Најочигледните симптоми секако вклучуваат присуство на измама, понекогаш крајно бизарна. Покрај тоа, има чести појави и преосетливост, луто или лошо расположение и халуцинации.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi