МАМЕЈЌИ ГО ПАРТНЕРОТ СЕ ИЗМАМУВАМЕ И САМИТЕ СЕБЕСИ: Дознајте дали сте склони кон предавство на човекот со кој сте во врска!

27 мај, 2021
2584883_dftstgdrtgrd_ls

За измама обично се смета дека постои паралелна, тајна врска со друго лице, додека лицето кое изневерува е истовремено во врска или брак.

Значи, можеме да зборуваме за измама само кога лицето кое изневерува веќе е во врска во која морално, усно и / или законски се посветиле на верност, и сè друго е промена на сексуалниот партнер или промискуитетно однесување. Некои луѓе имаат тенденција да прават разлика помеѓу измама која е мотивирана од чисто сексуални мотиви и измама која е мотивирана од заљубување во друга личност. Во суштина, нема никаква разлика, иако тоа може да изгледа така на прв поглед.

Нарушено самопочитување

Хроничното незадоволство и кавги во врска или брак (нерешавање на конфликти) постепено доведува до акумулација на незадоволство, гнев, чести кавги, а подоцна и до меѓусебно презирање и дистанцирање. Сето ова доведува до блокада на љубов и позитивни чувства кон партнерот, што сега се гледа само низ призмата на гнев и критика. Незадоволството и неприфаќањето од страна на партнерот ја мотивира личноста да бара внимание од другата страна, со цел повторно да се чувствува прифатено и сакано; преку измама тој се обидува да ја надомести нарушената самодоверба и позитивната слика за себеси како некој што вреди.

preljuba, prevara, par, veza, intima, ljubav

Некои луѓе остануваат долго време во врски или бракови во кои не се задоволни и каде страста и љубовта веќе одамна престанаа да постојат од страв да не останат сами. Тие едноставно мислат дека осаменоста не може да се толерира, дека осаменоста е страшна и неподнослива, па затоа изборот помеѓу две зла прави компромис – тие остануваат во врска со личност што не ја сакаат и имаат авантури на страна за да го негираат својот страв и да си ја поправат нарушената самодоверба. И овде станува збор за самодоверба и негативно самопочитување. Едно лице се плаши од осаменост затоа што верува дека нема лесно да најде нов партнер затоа што не е доволно привлечен и / или интересен. Има и такви што мислат дека ако останат сами, ќе бидат мизерни и дека другите луѓе ќе жалат за нив (несигурност проектирана на односот кон околината).

par, prevara, varanje, afera

Данок на несигурност

Луѓето со синдром на Дон Жуан покажуваат самодоверба, која сакаат да ја надоместат со само-докажување. Тие можат да имаат дифузен идентитет (се сомневаат во нивната машкост итн.), Па затоа се обидуваат да го компензираат силното и длабоко вкоренето чувство на несоодветност со освојување и менување на сексуални партнери. Потрагата по нови авантури може да добие принуден карактер: ако некое лице престане да практикува ваков тип на однесување, може да се појави чувство на вознемиреност при проценка на сопствената инфериорност. Таквите лица имаат тенденција да ги идеализираат своите партнери, во потрага по совршената личност која ќе им се восхитува и целосно ќе ги прифати. Проблемот е што овој вид идеализација не трае долго, па кога ќе се здобијат со восхит и прифаќање, тие брзо се ладат. Овие луѓе стануваат здодевни, неинтересни, помалку вредни и затоа веднаш започнуваат потрага по нова авантура и нови предизвици: гладот ​​за самодокажување, кој се заснова на негирање на чувството на несоодветност, е едноставно неограничен, тоа е јама без дно.

prevara

Измамата е исто така начин некој индиректно да му се одмазди на партнерот за лошо однесување. Пасивните и пасивно-агресивните луѓе, кои не знаат како отворено да изразат незадоволство и се спротивставуваат на малтретирање, посесивност, контрола и навреди од страна на нивниот партнер, имаат тенденција да му се одмаздат на својот партнер изневерувајќи го. Додека претходната стратегија е претежно машка, оваа е карактеристична за жените. Проблемот со овој вид на однесување е што измамата не го намалува гневот кон партнерот, не го подобрува долгорочното нарушување на самодовербата и не му дава на лицето нови искуства и вештини за тоа како да се спротивстави и да се заштити себеси. Често во овие случаи, чувство на вина може да се појави кога некое лице ќе види зошто извршило измама.

veza, prevara

Привремено бегање

Неможноста да се реализира каква било емоционална приврзаност кон друга личност е најтешкиот вид психопатологија кога станува збор за измама. Тоа се нарцисоидни, психопатски луѓе кои функционираат на ниво на нарушувања на личноста. Тоа се егоисти со априори слаб капацитет за емпатија и љубов. Тие се склони кон површни врски, постојан флерт и промискуитетно однесување. Овој вид на однесување, во суштина, не може да се нарече измама затоа што таквите лица не се во можност да се врзуваат со некого, па се поставува прашањето кого изневеруваат. Нив самите?

žena, majka, porodica, suze, prevara, tužna

Измамата е, пред сè, неискреност кон самиот себе. Лице кое изневерува се лаже себеси затоа што не е во состојба да се соочи со болни вистини – сопственото чувство на инфериорност и несоодветност, страв од врзување или разделување, недостаток на вештини за решавање на конфликти во врска или брак … Наместо да мами и да бара излез од паралелни врски, авантури или флертување, конструктивен, но исто така и потежок начин е да се соочите со сопствените проблеми и да ги решите. Измамата е негирање на проблем, и тоа никогаш не води до решение. Измамата не ги решава стравовите и чувството на инфериорност, не ги надминуваме конфликтите во врската или бракот. Тоа е исклучиво моментално олеснување, привремено бегство од реалноста, минливо задоволство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi