Марама во косата: 8 начини да имате различен, ретро летен стајлинг и да ја освежите фризурата

21 јули, 2021
marama-kosa-830x0

Добро стилизираната марам на коса е поврзана со стајлингот на Џаклин Кенеди, сопругата на убиениот американски претседател Џон Ф. Кенеди, која ги диктираше модните трендови од 1950-тите и 1960-тите.

Тогаш, ова триаголно парче ткаенина направена од свила, сатен или жоржет на главата, со големи темни очила, беше апсолутен моден хит.

Сепак, марамите и шамиите никогаш не излегле од мода, бидејќи тие се совршен начин жените да ја скротат некогашната дива коса, но и да ја сокријат доколку нивната фризура не им се допаѓа.

Ретро фризурите украсени со шалови и марами се особено популарни ова лето.

  1. Марама во плетенка

Едноставна, привлечна фризура што лесно ќе ја направите со вткајување на тенката шамија во плетенката.

  1. Опашка со волумен

За да направите репчето да изгледа поголемо и подебело, врзете ја косата со шал наместо со ластиче.

  1. Пунџа

Фризура што ќе ви одговара на плажа, но и за попладневна прошетка.

  1. Шамија наместо венче

Оваа стилизирана коса ќе ви даде изглед на тинејџерки од седумдесеттите години на минатиот век.

  1. Вплетено венче во косата – две фризури во една

Шамија вткаена во вашата коса вака ќе ве остави големи и големи кадрици кога ќе ја извадите, па ќе имате нова фризура.

  1. Врзана марама на врвот на главата

Оваа ретро фризура ќе ве направи неодолива на плажа.

  1. Шамија како украс за неколку прамени

Поделете ја косата на два дела, а потоа врзете неколку прамени со шал и ќе изгледате совршено.

  1. Баба стил

Можеби звучи смешно, но начинот на кој нашите баби ја врзувале шамијата, ова лето е апсолутен хит на светските плажи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi