Масирајте ги ушите! Овој метод може да ви помогне при несоница и слабеење

21 јули, 2021
Screenshot 2021-07-21 121342

Масажата е лесна за изведување и може да се примени во секое време

Познато е за што служат ушите, како и дека го загреваат целото тело.

Сепак, тие исто така можат да ви помогнат да решите одредени здравствени проблеми затоа што имаат нервни завршетоци. Акупунктурата е дел од традиционалната кинеска медицина, а увото е полно со акупунктурни точки, поради што тие можат да ви помогнат да ублажите некои здравствени проблеми.

Ја намалува болката во мускулите

Направен е експеримент за да се утврди дали масажата на ушите може да помогне во намалувањето на болката кај луѓето кои имаат хронична болка во долниот дел на грбот. Резултатите покажаа дека оваа едноставна постапка е ефикасен начин да се намали непријатноста. Нежно влечење и триење на различни области на ушниот лобус стимулира многу нервни завршетоци и тие можат да му помогнат на мозокот да ослободи ендорфин.

Познато е дека овој хормон помага во ублажување на болката. Некои студии покажаа дека благодарение на овие едноставни масажи, луѓето биле во можност подобро да управуваат со физичката болка. Нивниот праг на толеранција на болка се зголемил.

Го намалува нивото на стрес и вознемиреност

Друга мала студија била спроведена меѓу пациентите за време на периодот на ин витро оплодување. Резултатите покажале дека масажата на ушите е добра во оваа стресна ситуација. Ако чувствувате дека сте во паника, немирни или иритирани, масирајте ја таканаречената небесна точка што се наоѓа во горниот дел на ушната школка (кога ќе ја допрете ушната школка, тој дел се чувствува како празнина под прстите).

За побрзо слабеење

Со здрава и урамнотежена исхрана за поефикасно слабеење, можете да започнете да ги триете точките што се наоѓаат по целата должина на ушниот лобус секој ден. Излегува дека во комбинација со други потребни рутини, масажата може да влијае на побрзо слабеење. Откако ќе ја достигнете целта, не заборавајте да продолжите да ги стимулирате точките на ушниот лобус за да ја одржите посакуваната тежина.

Помага против несоница

Бидејќи стимулацијата на увото има релаксирачки ефект, можете да ја направите пред спиење за да се смирите и опуштите. Иако оваа постапка нема да ви помогне целосно да се ослободите од несоницата, може да ви помогне да се опуштите, што е потребно за добар сон. Можете исто така да го комбинирате овој метод со други што веќе ги користите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi