Мажите кои заработуваат помалку, почесто изневеруваат: Психијатар објаснува дали е навистина така

24 јули, 2021
1610463159486-shutterstock378797413-830x0

Емоционалните и партнерските односи се дополнително комплицирани во ситуација кога жената заработува повеќе од мажот, покажа истражувањето.

Според анонимно истражување на еден портал, приближно секоја петта личност изневерувала барем еден партнер и се чини дека оние што изневеруваат имаат некои заеднички карактеристики.

Така, студијата презентирана на годишниот состанок на Американското здружение за социологија покажа дека колку е мажот економски позависен од жена, толку е поголема веројатноста да ја изневери.

Авторот на студијата, доцент по социологија на Универзитетот во Конектикат, испитал 1.000 мажи и 1.500 жени кои се во брак или живеат со партнер, на возраст од 18 до 28 години.

Таа откри дека мажите кои се целосно зависни од приходите на партнерот изневеруваат пет пати почесто од мажите кои придонесуваат за буџетот на домаќинството исто како и жените.

Мажите кои заработуваат помалку се несигурни

„Ако маж заработува помалку од жена, тоа секако влијае на неговата самодоверба. Тоа го доведува во прашање традиционалниот поим за човек како оној што го храни семејството“ – вели психијатарот д-р Јован Мариќ за Телеграф.

Тој додава дека неговото его е исто така погодено.

„Бидејќи тој не е во состојба да се самоафирмира преку деловни способности, за да си ја врати самодовербата, тој користи мамење, односно се самоафирмира преку тоа што сака други жени“ – објаснува професорот.

Од друга страна, жените кои не се финансиски независни и зависат од своите партнери, како што покажа студијата, не изневеруваат повеќе од другите жени, односно оние кои се финансиски независни.

„И тоа е природно и нормално. Жената нема толку нагласена потреба да биде успешна во бизнисот, односно не се цени себеси на таков начин, без разлика колку денес се повеќе еманципирани дамите. За повеќето жени е различно, тие ја набљудуваат реализацијата преку мајчинството“ – вели психијатарот.

Тој посочува дека и двата пола во колективното несвесно носат што било примарно, без оглед колку се менува светот, а жените се еманципираат и се обидуваат да бидат рамо до рамо со мажите дури и кога станува збор за економската страна.

„Сакам да кажам дека кога станува збор за мажи и жени – ние сме еднакви, но не сме еднакви. И шармот е во таа разлика“ – заклучува професорот Мариќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi