МЛАДОЛИКИ И ПОСЛЕ ПЕДЕСЕТИТЕ ГОДИНИ: 6 правила до кои Јапонките стриктно се придржуваат!

1 јуни, 2021
444164_pexels-ike-louie-natividad-3229336_f

Иако со текот на годините стануваме помудри и поисполнети, во исто време се соочуваме со брчки, дамки на кожата, седа коса. За да не потрошите многу пари на пијалоци и креми што можат да го запрат часовникот, полесно е (и поевтино) да се усвои нешто од Јапонките…

Јапонките се познати по затегнатата кожа на лицето, што го отежнува утврдувањето на нивната возраст. Тајната е во рутината, здравата исхрана и навиките.

  1. Пијте зелен чај

Ако мислите дека добрата нега на лицето вклучува само редовно нанесување креми, се лажете. Многу зависи од тоа што пиете и јадете. Зелениот чај смирува и може да го намали ризикот од развој на рак, а кога станува збор за нега, спречува појава на брчки и ја штити кожата од оштетување што може да биде предизвикано од УВ зраци. Пиењето чаша зелен чај секој ден помага и при слабеење, па исто така придонесува за младешки изглед.

  1. Јадете алги

Морската алга е пријател на кожата, и е многу честа појава во исхраната на Јапонците. Богати се со витамини и минерали (калциум, магнезиум, витамин К, железо, фолати). Тие исто така содржат одредени антиинфламаторни компоненти кои го намалуваат отокот и црвенилото, а јодот помага во регулирање на метаболизмот.

Маска за вода од ориз

Со векови, азијките користеле оризова вода за услуги за убавина, без разлика дали станува збор за нега на лице, тело или коса. За едноставна маска за лице, подгответе една чаша по можност органски ориз и ленена салфетка. Оставете го оризот во вода преку ноќ, а утре сменете ја водата и оставете да се свари. Исцедете го оризот и оставете ја добиената вода да се излади. Исечете го делот за очите, носот и устата на ткаенината, и потоа ставете го во ладна вода 10 минути. Ставете ја натопената ленена крпа на лицето и држете ја маската околу 15 до 30 минути. Измијте го лицето со обична вода по употреба.

  1. Масажа

Масажата прави чуда: Редовните масажи се одлични за телото, бидејќи ја стимулираат циркулацијата и ги релаксираат претегнатите мускули. Лицето не е изземено од тоа. Можете и сами да го масирате, прво инвестирајќи во добар масажер за лице, со полигонални ролки. Ќе се исплати повеќекратно. Користете го секој ден, додека гледате телевизија или читате. Ова ќе ја забрза циркулацијата, што ќе ја освежи кожата и ќе и го врати здравиот сјај. Бидејќи лицето има повеќе од 40 мускули кои, доколку се напнати, го забрзуваат формирањето на брчки, со помош на масажа ќе ги опуштите, ќе се ослободите од стресот и напнатоста што го нарушуваат убавиот изглед на кожата.

  1. Користете благи средства за чистење

Жените во Јапонија имаат повеќе доверба во природните производи отколку во индустриските. Тие знаат колку се штетни хемикалиите, исто како и прекумерното миење лице. Опседнати сме со отстранување на траги од масло од кожата, заборавајќи дека тие обезбедуваат хидратација. Значи, наместо да го миете лицето со грубо чистење неколку пати на ден, изберете производ кој се состои од само неколку природни состојки. Измијте го лицето само еднаш на ден, пред спиење.

  1. Колаген

Не заборавајте на колаген: Јапонките користат креми и маски богати со колаген, а нивната исхрана се базира на супа од коски или спирулина (еден вид алги), кои се богати со овој најважен протеин во човечкото тело, одговорен за одржување на кожата затегната и млада. Пушењето, изложувањето на сонце и лошата исхрана ги исцрпуваат залихите на колаген, и ако на тоа додадеме и стареење, јасно е дека со текот на годините е потребен зголемен напор за да се има доволно од тоа.

  1. Пауза

Понекогаш е потребно да го одморите лицето од козметички производи, бидејќи премногу крем може да влијае на еластичноста на кожата. Кога и да е можно, оставете ја кожата да дише, барем 24 часа неделно (континуирано). За тоа време, поштедете го од шминка и лосион, со цел да ги започнете природните механизми за одбрана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi