Моќна комбинација која прави чуда за вашето здравје: Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло

26 јуни, 2021
Screenshot_1

Природен лек

Алергиски осип:

Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и нанесете ја оваа смеса на телото неколку минути пред туширање.

Исплакнете го телото под млак туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габи:

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Нанесете ја оваа мешавина на местото зафатено со габички и оставете го да отстои половина час, а потоа исплакнете ја и исушете ја кожата.

Истиот рецепт може да се користи за модринки и крварење, како и за ублажување на болката во колената.

Иритација на очите:

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажица сода бикарбона. Нанесете го на капакот и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со вода.

Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на очите, но исто така ќе ги избрише темните кругови под очите.

Подмладување на кожата:

Измешајте 1 лажичка рицинусово масло и една лажичка сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа мешавина околу 3 минути, а потоа добро исплакнете ја кожата.

Оваа мешавина се користи и за смирување на каква било иритација на кожата, како што се каснувања од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот, како и за отстранување на папиломите од кожата.

Доколку сакате подобар ефект врз кожата, истријте ја смесата и оставете ја да делува 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Сето ова го правите пред спиење, бидејќи рицинусовото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавиците на кожата со нанесување на оваа мешавина и завиткување на брадавицата преку ноќ. Во утринските часови, извадете го завојот и исплакнете ја кожата. Повторете го ова неколку ноќи по ред.

Болка во грбот:

Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло во исти пропорции и нанесете ја оваа мешавина на долниот дел на грбот.

Болката ќе помине многу брзо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi