Наполнете ја кадата и ставете ЛИСТ од ОВА растение во ВОДАТА, СМИРУВА каков било осип на кожата, а терапијата трае половина час!

1 мај, 2021
kupanje

Може да се користи како облог, чај или лек за медицинска бања, во свежа форма или со претходно сушење.

Овој народен лек не се споменува често, а е исклучително здрав и можеме да го користиме за здравствени цели. Листот од орев содржи есенцијално масло, танин, галски и елагични киселини, витамин Ц, богат е со супстанции со зачинет и горчлив вкус.

Може да се користи како компрес, чај или лек за медицинска бања, во свежа форма или со претходно сушење. Најдобро е да се бере во овој период, како и во текот на јуни и јули.

Свежиот лист од орев има поголема вредност и е одличен како чај за проблеми со стомакот, болки во стомакот и чистење на организмот од цревни паразити. Се подготвува со собирање 20 грама млади лисја, а потоа истурање литар зовриена вода.

Додадете четири лажици мед, покријте го и процедете го по десет минути. Чајот се пие три пати на ден, една чаша после јадење.

Ако имате осип на кожата, наполнете ја кадата со многу топла вода и натопете лисја од орев во неа, а потоа легнете во таа бања околу половина час.

А, ако имате проблем со рани или чиреви на телото, измешајте десет грама суви лисја од орев со лажица мед, прелијте со 2,5 дл врела вода, варете десет минути и процедете. Пијте две чаши на ден.

Помага и при ревматизам, па во тој случај, натопете десет лажици сецкани лисја од орев во еден литар маслиново масло, оставете го да отстои 30 дена на топло место, со тресење. Потоа можете да ја користите смесата како маса за масирање.