Научно докажано: Оревите го намалуваат воспалението во организмот

14 јуни, 2021
Screenshot_1

Го подобруваат здравјето на цревата и срцето, го забавуваат стареењето, а новото истражување тврди дека оревите го намалуваат и воспалението

Во извештајот објавен во American College of Cardiology, истражувачите се обиделе да утврдат како врз воспалителните биомаркери влијае исхраната збогатена со ореви.

Оригинална студија наречена „Ореви и здраво стареење“ (WAHA) беше објавена пред осум години.

Новата проценка открива дека секојдневното вклучување на ореви во вашите оброци е поврзано со намалување на воспалението. Во период од две години, студијата беше проследена со примерок од група од околу 700 луѓе на возраст меѓу 63 и 79 години во однос на когнитивното здравје меѓу другите обележувачи на стареење.

Иако не мора да се сметаат за закуски како бадемите или индиските ореви, оревите имаат многу хранливи состојки, всушност, оревите може да се рангираат меѓу најздравите јаткасти плодови.

Тие содржат есенцијални омега-3 масни киселини во форма на алфа-линоленска киселина (АЛА), која има улога во работата на мозокот, а докажано е дека помага во заштита од срцеви заболувања и намалување на воспалението во организмот.

Иако учесниците во ова истражување добија ореви како закуска, можете да ги додадете во вашите омилени јадења поради дополнителните хранливи материи.

Оревите може да се јадат самостојно, но можете да ги додадете во салата од овошје или зеленчук. Можете исто така да ги додадете во житарките за појадок.

Овие јаткасти плодови се одличен додаток на песто сосот, ајварот, разни солени и слатки намази и секако десерти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi