Не игнорирајте: Ова се симптоми што покажуваат дека сте алергични на глутен

28 јуни, 2021
Screenshot 2021-06-28 184858

Важно е да ги препознаете на време

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутен, протеин кој се наоѓа во пченицата, ‘ржта и јачменот.

Се проценува дека 99% од луѓето кои имаат нетолеранција на глутен не се дијагностицирани со оваа состојба.

Исто така, се проценува дека скоро 40% од светската популација е нетолерантна на глутен. Ако имате некој од следниве симптоми, тоа може да значи дека и вие спаѓате во таа група.

– Дигестивни нарушувања, како што се гасови, надуеност, дијареја, па дури и запек (најизразено е кај деца по конзумирање глутен).

– Кератоза пиларис (позната и како „пилешка кожа“) на рацете

– Замор или iмор после јадење оброк што содржи глутен

– Дијагноза на автоимуни болести, како што се тироидитис на Хашимото, ревматоиден артритис, лупус, псоријаза, улцеративен колитис, скелодерма или мултиплекс склероза

– Невролошки симптоми, како што се вртоглавица или чувство на нерамнотежа

– Хормонална нерамнотежа

– Главоболки од мигрена

– Дијагноза на хроничен замор или фибромијаглија

– Воспаление, оток или болка во зглобовите (прсти, колена, колкови)

– Проблеми со расположението, како што се вознемиреност, депресија и промени во расположението.

Најчести прехрамбени извори на глутен се пченица, ‘рж, јачмен, леб, тестенини, житарици и печива. Житарките што содржат глутен се пченица, јачмен, овес, ‘рж.

Храна без глутен

Месо, риба и морски плодови, јајца, млечни производи, овошје, зеленчук, мешунки, јаткасти плодов, масти како масла и путер, повеќето пијалоци се исто така без глутен, освен пивото

Житарки без глутен: ориз, пченка, просо, амарант, киноа, хељда.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi