НЕКОГАШ ТИШИНАТА МОЖЕ ПОВЕЌЕ ДА ВЕ ПОРАЗИ ОТКОЛКУ ЗБОРОВИТЕ: 5 работи заради кои жените не сакаат да искажуваат емоции

17 јули, 2021
663679_profimedia0439136443_ls (1)

Некои жени имаат способност да бидат силни и секогаш кажуваат како се чувствуваат, затоа што знаат дека тоа ќе им го подобри животот, врската, па дури и процесот на закрепнување. Сепак, има и такви кои длабоко во себе ги кријат своите емоции и скоро никогаш не зборуваат за своите чувства.

Оваа карактеристика доаѓа до израз особено кога се во емотивна врска, па често молчат за приземјето и некоја голема работа.

Тие знаат дека комуникацијата е најважниот дел од секоја врска, но од некоја причина им е тешко да се отворат и да зборуваат за проблемите, и честопати овие се петте причини.

  1. Тие не сакаат да повредат нечии чувства

Многу жени ги ставаат чувствата на другите пред своите. Таквата ситуација се нарекува „стапица за емпатија“. Тие се плашат да дадат совет или конструктивна критика, затоа што потсвесно мислат дека луѓето тоа ќе го сфатат премногу лично и не сакаат да повредат нечии чувства.

Луѓето кои постојано ги запоставуваат сопствените чувства поради другите, честопати чувствуваат вознемиреност или одреден степен на депресија. Тие зборуваат за чувство на празно, отуѓеност или немање свое гледиште.

  1. Тие се плашат дека ќе бидат напуштени

Наместо реално да ја разгледуваат ситуацијата, тие честопати ги туркаат проблемите под тепих, што само ги влошува работите. Некои жени се плашат дека мажот ќе ги остави за нешто, па го менуваат начинот на однесување, облекување, па дури и општеството.

Меѓутоа, ако се плашите дека партнерот ќе ве остави за нешто, тоа е показател дека тој не е соодветен за вас. Обидете се да разговарате со него за сè што ве мачи и по разговорот треба да почувствувате олеснување.

Маж никогаш нема да ве напушти ако знае дека повеќе нема да најде жена како вас.

  1. Тие не сакаат да изгледа како да заморуваат

Ако нешто ве мачи толку многу со вашиот партнер што ве јаде секој ден, тоа сигурно не вика и вознемирува. Ако не сте личност која лесно влегува во конфликт и не барате од вашата сакана да го знае секој ваш чекор, тогаш имате целосно право конечно да зборувате и да кажете што ве мачи.

  1. Така се воспитани

Можеби сте пораснале во такво семејство што жената мора да молчи пред маж. Но, одвојте момент и разберете дека времињата се сменија и дека односот помеѓу партнерите треба да биде отворен и без страв.

  1. Тие имаа лошо емотивно искуство

Проблем за многумина, кога станува збор за љубовниот живот, е што тие имале лоши искуства во минатото, а потоа тие искуства се проектираат на сегашната врска или потенцијалната иднина.

Не можете да го промените минатото, но нема смисла да дозволите да ја уништи вашата иднина.

Нека минатото е минато. Понекогаш е тешко да се направи тоа, кога работите што ви се случија беа интензивни, во добра или лоша смисла, но вреди да се вложите напори, бидејќи тоа е единствениот начин врската во која сте сега да биде здрава и за иднината да биде среќна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi