Невиноста сепак не постои? 5-те најчести заблуди за сексот во кои сè уште слепо веруваме

24 септември, 2021
Screenshot_3

На списокот на најчести заблуди, има и неколку за сексот кои научно предизвикуваат нешто за што никогаш не сме се сомневале.

Интернетот е полн со лажни вести, приказни и измислени видеа што привлекуваат внимание на ефтин трик, а потоа има мал процент на страници со вистински, научно поткрепени факти.

Меѓу ваквите факти има и некои за сексот, а ние како апсолутни љубители на сексот и сè што е поврзано, решивме да ги споделиме со вас. Патем, за колку од следниве 5 факти знаевте претходно?

1. Невиност не постои. Поточно, не постои тест за да се утврди. Покрај тоа, крварењето за време на првиот сексуален однос не е директно поврзано со сексот, а хименот воопшто не мора да пукне за едно лице официјално да ја „изгуби невиноста“. Со други зборови, никој не може со сигурност да докаже дали сте „невини“ или не.

2. Големината на нечии раце (па дури и стапала) не мора да има никаква врска со големината на пенисот. Од друга страна, постојат неколку студии кои донекаде ја поврзуваат големината на пенисот со големината на прстите кај неговиот сопственик.

3. И покрај популарното верување, зачнувањето како резултат на секс меѓу првите роднини всушност многу ретко се појавува со дефекти. Поточно, ризикот од дефект е околу 5-6%; скоро еднакoв на оној во бременоста на жена постара од 40 години. Ризикот од дефект кај сите други луѓе е околу 3-4%, а поголеми проблеми се јавуваат само кога инцестот се јавува преку неколку генерации во семејството.

4. Не постои физиолошка основа да се верува дека сексуалниот однос неколку дена пред некој поголем спортски настан е штетен на самиот настап. Покрај тоа, сексот пред важен натпревар или меч е всушност дури и охрабрен бидејќи може да го подигне нивото на тестостерон и со тоа да ги подобри перформансите.

5. Жал ни е, но Г-точката не постои. Поточно, научниците немаат докази за постоење на вагинална Г-точка, затоа генералниот консензус е дека Г-точката како таква е измислен термин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris