НИКАКО НЕ ГИ ПИЈТЕ БЕЗ ВОДА! Правилен и погрешен начин на конзумирање чиа семиња!

18 август, 2021
chia-pudding-recipe

Постои добра причина зошто во последно време сите зборуваат за чиа семе! Овие ситни семиња се полни со протеини, влакна, калциум, антиоксиданси и омега-3 масни киселини, но постојат добри и лоши начини како да ги конзумирате, а еден човек го научил тоа на потешкиот начин.

Во една студија за пациенти, еден маж доживеа голема тешкотија при голтање откако изеде една лажица сушено чиа семе. Една од причините зошто семето чиа се споменува кога станува збор за губење на тежината е тоа што, во допир со вода, отекуваат до големина многу пати поголема од оригиналната и создаваат чувство на ситост во стомакот. Меѓутоа, ако земете чиа семе во себе, а потоа пиете вода, нема да имате убаво искуство, бидејќи семето ќе отече пред да стигне до вашиот стомак.

Потопувањето на чиа семето во вода пред јадење е безбедно – по потопување, семето од чиа формира мукозна мембрана околу нив што им помага полесно да поминат низ дигестивниот систем. Друга студија покажува дека јадењето на излупени чиа семиња предизвикува многу повеќе одредени растителни омега-3 масни киселини да влезат во крвотокот. Не постои вистински доказ кој метод е најдобар кога станува збор за апсорпција на хранливи материи.

ПУДИНГ ОД ЧИА СЕМЕ

Семето Чиа и кокосовото млеко одат добро заедно и може да се користат за правење пудинг кој е одличен за појадок. Измешајте ги состојките претходната ноќ, ставете ги во фрижидер и со нетрпение очекувајте вкусен појадок следното утро. Тоа е толку едноставно.

ПИЈАЛОК ОД ЧИА СЕМЕ

Ако се чувствувате надуено, време е за нов утрински ритуал кој вклучува чиа семе. За да започнете здрав ден, пред појадок и пред вежбање, пијте го овој пијалок кој содржи само две состојки: чиа семе и вода. Ова е многу побезбедна алтернатива за голтање суви семиња и испирање со вода.

КОЛАЧИ ОД БОРОВИНКИ И ЧИА СЕМЕ

Колачите од боровинки добиваат подобрување во форма на чиа семе! Можете да ги ставите директно во смесата додека го правите тортата и нема ни да се почувствуваат!

СОК ОД СЕМЕ ОД ЧИА

Ако имате навика да правите сок од исцедено овошје, обидете се да ставите неколку семиња во него. Богат со витамин Ц и со преку 10 грама влакна, овој антиоксиданс пијалок ќе стане вашиот омилен додаток за појадок.

ЈОГУРТ СО ЧИА СЕМЕ

Ако барате брз начин да добиете омега-3 масни киселини, едноставно посипете јогурт со лажичка семе и уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi