НИКОГАШ НЕ ГИ ПРАВЕТЕ ОВИЕ РАБОТИ ВО КРЕВЕТОТ: ПЕТ фатални грешки кои можат да го РАСИПАТ интимниот однос!

6 февруари, 2021
104519_people-2589818-1920_f

За време на сексот, ние сме фокусирани на задоволство и забава, но секогаш треба да имаме предвид работи што можат да го расипат целото искуство.

1. Потценување на ризикот од сексуално преносливи болести

Да го прашате вашиот партнер дали бил тестирани за сексуално преносливи болести не е доволно за да се заштитите од можна инфекција, особено ако сè уште не сте имале сексуални односи. Сексот без кондом значи ризик од добивање на сексуално преносливи болести. Особено во денешно време кога болести како гонореја и други сексуално преносливи болести стануваат потешки за лекување затоа што се развива отпорност на лекови.

2. Користите лубриканти на база на масло и кондоми од латекс истовремено

Ако користите кондом направен од латекс, не користете лубрикант на база на масло, вклучувајќи природни лубриканти како маслиново или кокосово масло, бидејќи маслото ќе го оштети латексот, а кондомот ќе биде неефикасен. Со кондом, најдобро е да користите лубрикант на база на вода или силикон.

3. Користите погрешни сексуални помагала

За игри во кревет, добро е да користите само помагала направени специјално за употреба за време на секс. Лекарите за итни случаи често гледаат случаи на пациенти со оштетени интимни делови поради употреба на несоодветни предмети, па дури и храна за време на сексуален однос.

4. Го брзате вашиот партнер да достигне кулминација

Премногу фокус на доживување кулминација може да биде штетен бидејќи ќе создаде тензија помеѓу партнерите. Понекогаш кулминацијата нема да се случи и тоа е во ред. Ако вашиот партнер не може да достигне кулминација, најдобриот начин да го промените тоа е само-стимулацијата да стане заедничка активност. На пример, можете да го бакнувате или гледате како вашиот партнер се допира. Кога прифаќате дека пенетрацијата не е неопходна за оргазам, ќе уживате многу повеќе за време на сексот.

5. Се обидувате да правите работи што се премногу за вас

Обидувањето нови работи во сексот е секогаш добредојдено, но не претерувајте. Ако се впуштите во егзибиционистички пози кои се премногу за вас, може да се повредите, односно да им нанесете повреди на вашите интимни органи. Затоа, секогаш пробувајте нови пози лесно и опуштено. Кога ги совладувате, можете да станете поенергични.