НОВ ТРЕНД ЗА ХРАНА НА INSTAGRAM КОЈ ЌЕ ГО ПОСАКАТЕ ВЕДНАШ!

6 февруари, 2021
Screenshot_6

Charcuterie plate и сите нејзини варијанти како чинии со чоколади и раскошни чинии за појадок се голем тренд на храна веќе подолго време. Класичната charcuterie чинија е всушност дрвен послужавник со неколку видови сирење, овошје и филета, а блогерите за храна и сите други љубители на храна во меѓувреме сфатија дека можат да направат буквално сè од тоа. Така се создадени веќе споменатите чинии од чоколадо со сите можни слатки и слатки деликатеси и чинии за појадок, на кои можете да поставите сè, од палачинки, вафли до јајца, леб и сè друго што оди со тоа.

Убавината на Charcuterie plate е што буквално ви е потребен дрвен послужавник или малку поголема дрвена даска за сечење, а потоа на неа можете да поставите сè што ќе помислите. Тимот на социјалните мрежи како TikTok и Instagram сега отиде чекор подалеку и смисли „jarcuteri“, нов тренд на храна што моментално ужива во своите 5 минути слава.

JARCUTERIE – НОВ ТРЕНД ЗА ХРАНА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Значи, што е „jarcuteri“ за храна и зошто сите се луди за овој нов тренд на храна? Едноставно кажано, Charcuterie е, „спакувана“ во тегла. Тоа е, сè што инаку би ставиле на послужавник сега се става во мали тегли. Именувани и graze bouquets, тегли за наркотик се дизајнирани како мали закуски за една личност, што е многу погодно и практично во време на социјално растојание.

Може да ставите што сакате во вашата тегла за жартиери, од филети, сирење, маслинки, кисели краставички, парчиња овошје до ореви. Покрај солени верзии, можете да подготвите и слатки варијанти со коцки од чоколадо, гумени бонбони, мачмалоу, разни бисквити и други чоколадни слатки.