Нов вид, нова епидемија: Секвенционирањето на геномот покажало дека мутациите на корона вирусот поттикнуваат нагло зголемување на бројот на заразени

2 април, 2021
genomsko-sekvenciranje-virusa-shutterstock_1626815104-910x511

Комбинацијата на класична епидемиологија и геномика открива дека мутациите на корона вирусот стабилно се зголемуваат со бројот на заразени случаи, и секој нов вид предизвикува нова епидемија

Секвенционирањето на геномот на илјадници примероци на SARS-CoV-2 покажува дека зголемувањето на случаите на ковид 19 е предизвикано од појава на нови варијанти на коронавирусот, според новата студија на Факултетот за ветеринарна медицина на Универзитетот во Калифорнија, објавена денес во научни извештаи.

Комбинација на епидемиологија и геномика

„Како што се појавуваат нови варијанти, добиваме нови епидемии“, рече Барт Вајмер, професор по јавно и репродуктивно здравје на Факултетот за ветеринарна медицина. Комбинирањето на класичната епидемиологија со геномиката обезбедува алатка што јавните здравствени власти би можеле да ја искористат за да го предвидат текот на пандемијата, без разлика дали е коронавирус, грип или некој нов патоген. Иако има само 15 гени, SARS-CoV-2 постојано мутира. Повеќето од овие промени прават многу мала разлика, но понекогаш вирусот станува повеќе или помалку пренослив.

Зголемувањето на генетските мутации претходеше на експоненцијалниот раст на пациентите

Професорот Вајмер и студентот на постдипломски студии Дарвин Р. Бандој првично ги анализираа геномите на 150 соеви на SARS-CoV-2, главно од епидемија што започна во Азија, пред 1 март 2020 година. Тие ги класифицираа епидемиите по фази: индекс (без епидемија), пораст, експоненцијален пораст и пад. Леснотијата на пренесување на вирусот се одредува според вредноста на R, односно репродуктивниот број, каде што R е просечниот број на нови инфекции предизвикани од секое заразено лице.

Тие ги комбинираа сите овие информации во метрика наречена GENI, за идентитетот на геномот на патогенот. Споредбата на резултатите од GENI со епидемиската фаза покажа дека зголемувањето на генетските мутации веднаш претходеше на експоненцијалниот раст на случаите, на пример во Јужна Кореја на крајот на февруари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi