НОВИ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНАТА ПРЕДИЗВИКУВААТ СТРАВ ВО КОСКИТЕ: Откриено е дали ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР штити од мутираните соеви, не се надеваа на ова

1 април, 2021
Tan2021-1-15_1235155_4_1000x0

Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска во однос на 95 проценти колку што беше првично објавено во ноември

Компаниите Pfizer и Biontek денес објавија дека нивната вакцина против ковид-19 е скоро 91 процент ефикасна во спречување на вирусот.

Цитирајќи ажурирани податоци од истражувањето, компаниите велат дека вакцината се покажала како 100 проценти ефикасна во спречување на инфекција со корона кај учесниците во студијата во Јужна Африка, каде што доминантен е новиот вид на вирус Б1351, иако бројот на учесници во студијата бил релативно мал – 800 .

Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска од 95 проценти како што беше првично објавено во ноември со 44,000 учесници во студијата, наведува Ројтерс, и додава дека оттогаш се појавија преку нови соеви на вирусот ширум светот.

Извршниот директор на „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека ажурираните резултати, кои вклучуваат податоци за испитување на над 12 000 лица вакцинирани најмалку шест месеци, им овозможуваат на „Фајзер“ и „Бионтек“ да аплицираат за целосно одобрување во САД.

Во моментов, вакцината е одобрена по итна постапка од американската Администрација за храна и лекови.

Резултатите од тестот „ги донесоа првите клинички резултати според кои вакцината може ефикасно да заштити од циркулирачките соеви, што е клучен фактор за постигнување на имунитет и завршување на пандемијата“, изјави извршниот директор на Бионтек, Угур Сахин.

Сепак, експертите стравуваат дека новите соеви на ковид-19 од Јужна Африка и Бразил би можеле да бидат поотпорни на постојните вакцини и третманот.

Повеќе од 300 случаи на јужноафриканскиот сој се откриени во 25 сојузни држави, покажуваат податоците на американските федерални држави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi