НУТРИЦИОНИСТ ОТКРИВА: Хранете се вака и засекогаш ќе се решите од подуеност, вишок килограми и лош метаболизам!

15 мај, 2021
137175_shutterstock-114489520_ls

Нутриционистот Лиен Харисон од Австралија со години се бори со надуеност и слаб метаболизам. Тогаш сфатила дека тајната на рамен стомак не е исклучиво во консумирање овошје и зеленчук, туку дека е потребно да се внесе целата храна, но во одредени количини.

Ако сакате надуеноста да е минато, таа вели дека треба да јадете храна како семиња, киви, компири и да пиете многу чај од нане.

Од друга страна, потребно е да се ограничи внесувањето храна подуена како зелка, алкохол, вештачки засладувачи, но и да не се претерува со оброците.

“Повремената надуеност е нормална. Кога јадете обилен оброк или оброк богат со растителни влакна, повеќето луѓе малку се надувуваат”, објаснува таа.

“Сосема е нормално. Она што не е нормално е постојана надуеност, која е болна и е поврзана со други состојби како што се дијареја. Во тој случај, најдобро е да се јавите на лекар”.

Ако ве вознемирува надуеност од време на време, имате слаб метаболизам или сакате да изгубите неколку килограми од стомакот, слушнете ги овие совети:

“Имам многу едноставни совети за овие проблеми. Како прво, треба да јадете помали оброци почесто, имајќи ја предвид количината на влакна што сте ја јаделе бидејќи премалку или премногу влакна можат да ја поттикнат подуеноста. Правилното џвакање е исто така важно. Обидете се да ја џвакате храната целосно, бидејќи ова ја намалува можноста за надуеност “, објаснува таа.

Таа додава дека е потребно да се намали конзумирањето на газирани пијалоци и засладувачи, без разлика дали се слатки или алкохолни.

„Елиминирајте ги диеталните производи, видовите на храна кои поттикнуваат надуеност, како што се гравот, зелката и карфиолот. Млечните производи исто така можат да ги предизвикаат првите проблеми, па можете да ги замените со оние со помал процент на лактоза.

Таа забележува дека е потребно да се минимизира мрсната храна, бидејќи овој вид храна директно влијае на здравјето на цревата.

devojka jede

Зголемете го внесот на оваа храна:

Чај од нане
Чиа семиња
Ладен варен компир
Ленено семе
Помали оброци
Вода
Киви
Џвакајте храна подолго

Минимизирајте ја или елиминирајте ја оваа храна:

Преработена храна
Газирани пијалоци
Зеленчук што промовира надуеност
Алкохол
Вештачки засладувачи
Големи оброци

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi