НУТРИЦИОНИСТИ ОТКРИВААТ 2 ГОЛЕМИ ГРЕШКИ ВО ВРСКА СО СЛАБЕЕЊЕТО: Секој ги прави овие грешки поради кои килограмите се враќаат со молскавична брзина!

6 март, 2021
dijeta

Ако се прашувате како брзо да изгубите тежина, ова е единствениот вистински одговор!

Како да изгубите тежина брзо и здраво, можеби дури и без ригорозна диета, е прашање што мачи многу луѓе ширум Светот, без оглед на возраста и полот.

Здравото слабеење е едноставно ако ги следите докажаните совети, но многумина се потпираат на брзи диети, непроверени приказни и искуства од Интернет и го ставаат телото во опасност. Ова се двата најголеми мита за слабеењето – изгледаат толку едноставни, што скоро сите би поверувале во нив!

Колку помалку калории, толку повеќе ќе изгубиме тежина!

Намалувањето на внесот на калории може да поттикне губење на тежината, но тоа ќе трае кратко. Ако си кажете, добро, сакам да ослабам само 5 кг, знајте дека брзо ќе ја вратите тежината откако ќе престанете со диетата и ќе можете да си направите здравствен проблем.

Многу ограничен внес на калории на долг рок може да направи промена во метаболичката стапка, да го продолжи чувството на глад и да го наруши рамнотежата на хормоните поврзани со ситост.

„Најдобра“ храна за слабеење

Нутриционистите вртат со очите кога ќе го слушнат ова, бидејќи работата не е толку едноставна. Потпирањето само на броење калории не зема предвид многу други фактори што ги подразбира слабеењето.

Проблеми со тироидната жлезда, метаболички нарушувања, хормонална нерамнотежа, генетика и лекови се сите фактори кои можат да го отежнат слабеењето дури и за луѓето кои строго се придржуваат до диета.

Броењето калории ве става и во опасен циклус на фокусирање на потполно погрешна работа. Вредноста на храната не е само енергија, односно калории, туку и хранлива вредност – што всушност има во храната.

Ова е причината зошто многумина избираат храна што е малку калорична, но исто така е многу мала со хранливи материи, како што се белки од јајца или крекери за ориз, кога би било подобро да јадете цели јајца или авокадо, храна што се смета за масна, но всушност содржи здрави масти и други хранливи материи. важни за организмот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris