Олеснете си самите на себе: Направете го ова и изборете се со есенската депресија

3 октомври, 2021
Screenshot_2

Поради денешниот брз начин на живот, прекумерните количини на стрес и лошите навики за живот, сите возрасни групи се склони кон депресија.

Многумина од нас се почестуваат со нашата омилена храна во лошите денови со цел да се чувствуваат посреќни и позадоволни.

Доаѓањето на есента и сѐ помалку сонце во текот на денот има дополнителен негативен ефект врз расположението на сите луѓе, особено оние кои живеат во области каде што има многу сончеви денови, како што е случајот со нас. Ова влијание е толку големо што терминот есен предизвикува депресија, која се карактеризира со постојан замор, недостаток на волја и енергија, поспаност, слаба концентрација.

Повеќето луѓе реагираат на лоши надворешни влијанија со посегнување по храна, што секако не е добро. Неопходно е да се борите против овој нагон и да се воздржите од големи количини и силна храна, и наместо тоа да земете неколку помали оброци составени од лесно сварлива храна.

Најважно е да се јаде овошје и зеленчук со многу витамин Ц секој ден, како што се грејпфрут и киви, со цел да се зачува и зајакне имунитетот.

Затоа е најдобро да се користат агруми како портокали и лимони за дополнителна енергија, расположение и зајакнување на имунитетот, а тука се и кивите.

Дополнителни вежби што помагаат

Запишете на едно парче хартија какви непријатни чувства ве обземаат – на пример, „Навистина не ми е грижа што се стемнува толку рано“ или „се враќаме на нашите јакни, нема повеќе летни фустани“. Не размислувајте премногу или да се враќате и преправате речениците, никој нема да ги прочита освен вие.

Оставете ги да „преноќат“, потоа следниот ден прочитајте што напишавте и критички размислете колку навистина се овие проблеми. Потсетете се дали некои спомени ве врзуваат за она што го напишавте. Можеби од детството? Напишете покрај секоја реченица што би му рекле на вашето дете да ви се жали така – на пример – „нема фустани, но сега ќе направиме нови модни комбинации за есен“. Или „рано се стемнува, но сега ќе ја украсиме куќата со нови светилки“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris