Оние кои прележале Ковид 19 имаат долготраен имунолошки одговор?

3 јуни, 2021
Biopharmaceutical company AstraZeneca producing possible COVID-19 vaccine

МАДРИД / ВАШИНГТОН – Една студија за прв пат покажа дека луѓето кои имале лесна ковид инфекција произведуваат еден вид имунолошки клетки што е способен да произведува антитела против коронавирусот подолго време.

Во исто време, едно од набудувањата кај луѓето заразени со САРС-CoV-2 е дека нивните нивоа на антитела, протеини способни да спречат вирусот да влезе во клетките, почнуваат да се намалуваат по само четири месеци, пренесува шпанскиот весник „Паис“ , повикувајќи се на резултатите од студијата спроведена од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон.

Сепак, клучно е да се знае дали, и покрај фактот дека антителата се намалуваат, пациентот развил целосен имунолошки одговор, кој вклучува создавање на бели крвни клетки со меморија, способни да го паметат и елиминираат вирусот многу месеци, па дури и години по првата инфекција.

Неколку студии покажаа дека тоа е случај, односно дека луѓето кои ја пренесуваат инфекцијата и оние кои се вакцинираат генерираат клеточен имунолошки одговор што ги штити од повторни инфекции.

Најновата студија, објавена во списанието „Природа“, донесе многу добри вести, според Паис.

Експертите анализирале 77 пациенти кои имале лесна или умерена слика на коронавирусот. Во повеќето случаи, беше откриено дека антителата нагло паѓаат по четири месеци, но подоцна тоа е нешто побавно и овие молекули сè уште се присутни во крвотокот до 11 месеци по инфекцијата.

Уште поважно, оваа студија е прва работа за анализа на присуството на долгогодишни плазма клетки во коскената срцевина.

По инфекцијата, овие имунолошки клетки патуваат до коскената срцевина и остануваат во мирување таму. Ако вирусот се појави повторно, клетките се враќаат во крвотокот и повторно почнуваат да прават антитела против вирусот.

Трудот покажува дека огромното мнозинство на пациенти од кои може да се земе примерок од коскена срцевина – 15 од 18 – создале ваков тип на имунолошки клетки.

“Долготрајните плазма клетки можат да траат цел живот. Овие клетки ќе продолжат да создаваат антитела засекогаш”, рече Али Елебеди, имунолог од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон и главен автор на студијата.

Присуството на антитела не секогаш значи дека некое лице е „имуно“ на повторна инфекција, иако тоа е најверојатно така.

Елебеди исто така објаснува дека ако антителата што создаваат долговечни клетки не се доволни, имунолошкиот систем ги активира мемориските Б-клетки способни да создадат уште повеќе антитела.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi