ОВА е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА зошто не треба да ПИЕТЕ КАФЕ НА ПРАЗЕН СТОМАК

5 август, 2021
397652_turkish-coffee-1021286-960-720_f

Кафето „ја напаѓа“ гастричната слузница, и како последица на тоа, може да настанат металоиди и потешкотии со варењето, открива нутриционистот

Иако кафето има и бројни здравствени придобивки, нутриционистката Бранка Мирковиќ објаснува зошто никогаш не треба да го пиете овој омилен пијалок на празен стомак.

Супстанциите содржани во кафето стимулираат, слично како и никотинот и алкохолот, производство на желудочна киселина.

– Кафето „ја напаѓа“ гастричната слузница, а како последица може да настанат металоиди и потешкотии со варењето. Покрај тоа, кафето прво го зголемува притисокот, а потоа го намалува, бидејќи предизвикува дехидратација. Затоа е многу важно да пиете вода пред кафето. Ова е особено важно наутро, кога телото е инаку дехидрирано. Значи, кога ќе станете, прво испијте три децилитри вода, а потоа се друго – советува нутриционистот.

Исто така, иако постои верување дека утринското кафе разбудува, американските научници открија дека кафето воопшто нема ефект на „будење“, бидејќи наутро нивото на кортизол кај луѓето е веќе доволно високо.

Имено, наутро, хормонот на стрес кортизол се ослободува и го стимулира метаболизмот, па природно не буди. Дополнителниот кофеин од кафето всушност ќе го намали ефектот, односно ќе се осигура дека на хормонот на стрес му треба повеќе време за да се врати на нормалните нивоа.

Ако сеуште не сакате да се откажете од утринското кафе, секогаш додавајте малку млеко, а пред тоа јадете барем малку леб или снегулки. Така можете да уживате безгрижно во кафето – без страв од несакани ефекти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi