ОВА ОВОШЈЕ Е ВИТАМИНСКА БОМБА: Се препорачува кај воспаленија на желудникот и цревата, како и за анемија!

9 септември, 2021
289495_dunje_f

Дуњата е витаминска бомба наесен и одамна е позната во народната медицина и се користи првенствено како средство за ублажување на кашлицата и смирување на стомачните проблеми. Лековити делови се неговите плодови, лисја и семиња, а особено сокот и сирупот од овошјето.

Покрај минималната количина калории и маснотии, таа е богата со протеини, јаглени хидрати, диетални влакна и содржи многу танини и пектин.

Поради своите лековити својства, дуњата е позната уште од античките времиња во митологијата и фолклорот како симбол на љубов, среќа, плодност, интелигенција, убавина, истрајност, непостојаност.

Компресии од дуња (овошје, кора, лист …) се користат за лекување: отворени рани, изгореници, испукана кожа или брадавици.

Состојките од дуња се користат и во козметиката.

Благодарение на танинот и слузот, тој има корисен ефект врз работата на цревата и спречува заразни болести.

Сокот од дуња варен со иста количина шеќер, лечи кашлица, астма и акутна дијареа.

Печена или варена дуња се препорачува за воспаление на гастричната и цревната слузница, но и за лекување на анемија.

Чајот од цвет од дуња помага да се смири кашлицата, а чајот од семиња има смирувачки ефект, ја елиминира несоницата, како и лошиот здив.

Во светот, дуњата се повеќе се користи во исхраната.

Затоа, ве советуваме да додадете дуња во вашето мени како овошје, десерт или почесто да користите производи од дуња, особено како додаток во исхраната за деца.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi