Ова се несаканите ефекти од вакцината на АстраЗенека

19 март, 2021
FILES-IRELAND-HEALTH-VIRUS-VACCINE-ASTRAZENECA

Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) изјави дека вакцината АстраЗенека обезбедува заштита од околу 70% за три недели по апликацијата и дека оваа заштита не ослабува во рок од 12 недели. Исто така, се покажа дека ефикасноста е поголема по втората доза кога интервалот помеѓу првата и втората доза е поголем.

Сепак, по извештаите за случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето со AstraZenecа, некои земји во Европската унија престанаа да ја користат оваа вакцина. Експертите истакнуваат дека некои несакани ефекти се всушност доказ дека телото создава заштита од вирусот. Еве ги несаканите ефекти што може да се појават по вакцинирањето со AstraZenecа.

Несакани ефекти по вакцинирањето со AstraZenecа

Најчестите несакани ефекти по приемот на AstraZeneca се болка, црвенило, чешање, модринки или отоци на местото на инјектирање. Лицето може да се чувствува малку слабо и уморно по вакцинирањето. Покрај тоа, главоболка, треска или чувство на треска, гадење и болки во зглобовите и мускулите се исто така несакани ефекти кои се јавуваат често по вакцинацијата со AstraZenecа.

Несакани ефекти што поретко се јавуваат по вакцинирањето се вртоглавица, намален апетит, болки во стомакот, зголемени лимфни јазли, прекумерно потење, чешање и осип.

Многу мал број луѓе можат да доживеат алергиска реакција по приемот на вакцината. Open access government наведува дека меѓу еден милион вакцинирани лица, 11 лица доживуваат алергиска реакција. Затоа, по вакцинацијата, лекарите го следат пациентот околу 15 минути за да можат навремено да реагираат доколку се појави алергиска реакција.

Агенцијата за лекови и медицински помагала (ХАЛМЕД) ги следи несаканите ефекти по вакцинацијата во Хрватска и наведува дека досега се евидентирани 88% од несаканите ефекти кои не биле сериозни и 12% кои се сметаат за сериозни.

„Најчесто пријавуваните несакани реакции беа треска, болка на местото на инјектирање, главоболка, болка во мускулите, треска, општа слабост, замор, црвенило на местото на инјектирање, гадење и болка во зглобовите. Овие се очекувани несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и поминуваат спонтано во текот на неколку дена или со симптоматска терапија (на пр. ладни облоги, антипиретици и лекови против болки)“ , наведуваат од ХАЛМЕД.

„Меѓу сериозните несакани ефекти, најчести беа реакциите на преосетливост, кои се манифестираа како осип и чешање кратко време по вакцината, што доведе до употреба на антиалергиски лекови и по што имаше закрепнување во сите случаи. Овие беа возрасни од млади до средовечна возраст. Исто така, поретко се пријавени реакции на пареза на лицето или периферна слабост на едната страна од лицето. Овие реакции обично се поврзани со отекување на ткивото што го притиска нервот и тоа најчесто е минлива состојба “, пишува во извештајот на ХАЛМЕД.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi