Ова се вистинските причини за секоја болест

22 јуни, 2021
Screenshot_3

Многу експерти истакнуваат дека само со опоравување на духовната сфера можеме целосно да го излечиме телото.

Од паѓање од велосипед во детството, до спортски повреди, до соочување со сериозни болести како што се срцева слабост или вируси, нашето тело се соочува со разни ризици во текот на целиот свој живот.

Моментот кога целосно се соочуваме со нашето тело е секако моментот на стареење, бидејќи многумина дури тогаш забележуваат дека телото е храм кој треба да се одржува и негува со години.

Сосема е нормално и неопходно да се соочиме со сите овие процеси, бидејќи тие се дел од нашиот животен циклус. На овој начин стануваме свесни дека нашето тело престојува во овој свет – овде и сега.

Ако ги погледнете човечките болести преку очите на исцелител, ќе сфатите дека вистинските причини за скоро сите болести се во духовната сфера, што е невидливо со голо око. Многу експерти истакнуваат дека само со опоравување на духовната сфера можеме целосно да го излечиме телото.

Затоа, во повеќето случаи, не е доволно само да се потисне симптомот на болеста на физичко ниво. За да го најдеме вистинскиот лек, прво мора да ја откриеме причината за болеста.

Од гледна точка на исцелител, постојат три „класични“ причини за болест. Интересно, овие причини не се бактерии, вируси или микроорганизми. Тоа се негативни внатрешни состојби кои се појавуваат во нашата душа како реакција на токсично или трауматско животно искуство.

1. Дисхармонија

Дисхармонијата е состојба што ја доживуваме кога животот одеднаш го губи значењето за нас или кога губиме нешто многу важно – нешто што за нас било поврзувачка врска помеѓу душата и животот.

Земете го, на пример, случајот со една постара двојка која е во брак многу години.

Замислете дека еден од нив ненадејно умира. Нивната врска можеби не била совршена, но времето што го поминале заедно создало длабока и трајна врска меѓу нив. Загубата на толку блиско лице може да доведе до длабока внатрешна криза. Често во такви случаи, здравствената состојба на преостанатата половина од целото се влошува. Се појавуваат хронични болести или се појавуваат нови сериозни болести.

2. Страв

Друга класична причина за болеста е стравот. Лице кое оди низ животот со постојан страв во душата е двојно поранливо на болести. Анксиозноста што постојано ја доживува ја поткопува неговата самодоверба и чувството на сигурност. Таквите луѓе почнуваат да го перцепираат светот како опасна и непријателска средина.

3. Губење на душата

Што всушност е губење на душата? Во западното општество, загубата на дел од душата се толкува како удар врз самата суштина на човекот. Губење на душата обично се јавува како одговор на повредени чувства.

Што предизвикува губење на душата? Овој крајно непријатен феномен може да има многу различни причини. Ова може да се случи поради разочарувања во детството. Губење на душата се јавува и кога децата се злоупотребуваат на училиште или дома, или кога се корумпирани од оние што требало да се грижат за нив. Насилство, проблематичен развод, тежок абортус, сообраќајна несреќа или сериозна операција – сето тоа доведува до губење на дел од душата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi