Ова се вообичаените предизвикувачи на главоболка

16 август, 2021
3ce7365b177dccb62cf2e0500f1d0f8bc7cfff58

Тешките главоболки можат да бидат многу исцрпувачки.

Понекогаш главоболките целосно нѐ изненадуваат и уништуваат сѐ што ни е „планирано“ за тој ден. Многу ќе исчезнат сами без употреба на лекови против болки.

За да не се третираат главоболките кога ќе се појават, многу поефикасно е да се фокусираме како да ги спречиме.

Многу различни нешта можат да предизвикаат главоболки. Животна средина, мириси, храна, ниво на стрес, временски фактори…

За да спречите главоболки во иднина, погледнете наназад и обидете се да разберете што можело да ги предизвика.

Најчестите причини за главоболки

Вообичаените главоболки како главоболки од тензија и мигрена имаат некои вообичаени предизвикувачи што луѓето можат да ги избегнат.

Главоболките од напнатост често се предизвикани од стрес, недостаток на сон, замор, глад, дехидрација, па дури и одвикнување од кофеин ако пиете кафе.

Обезбедувањето на вистинската количина на сон, редовните оброци и вода може да спречат напнати главоболки.

Мигрените, пак, можат да бидат предизвикани од разновидна храна и алкохол, чувствителност на светлина и звук …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi