ОВИЕ ЛЕКОВИ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ РАК НА ДЕБЕЛОТО ЦРЕВО: Предупредување издадено од Центрите за контрола и превенција на болести

15 септември, 2021
profimedia-0537372840_1

Употребата на антибиотици е тесно поврзана со појавата на рак на дебелото црево, резултатите од новата студија претставена на Светскиот конгрес на Европското здружение за медицинска онкологија за рак на хранопроводот во 2021 година.

Резултатите од оваа студија покажуваат дека луѓето, особено оние на возраст под 50 години, може да имаат зголемен ризик од рак на дебелото црево поради употреба на антибиотици.

Американските центри за контрола и превенција на болести забележуваат дека антибиотиците се корисни за лекување на одредени видови инфекции, но не и оние предизвикани од вируси. Значи, тие не се секогаш потребни, бидејќи телото понекогаш е способно само да се одбрани од инфекција.

Експертите ширум светот апелираат за рационална употреба на антибиотици, а оваа студија е нивниот аргумент. Имено, иако вкупната инциденца на рак на дебелото црево е намалена во последниве години, бројот на случаи на рак на дебелото црево е зголемен кај луѓето помлади од 64 години.

И постои зголемена загриженост за целокупната преваленца на колоректален карцином кај помладите луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi