Овој народен мелем е спас за белите дробови со само две лажици!

7 април, 2021
38684_1337_food-1836523-960-720_f_f

Нането е најпознатото лековито растение кое расте во нашата област, а се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане, кое се одгледува и како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како растение за зачини за варени јадења. Во комбинација со мед, тој претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За зајакнување на имунитетот, исчистете ги бронхиите и белите дробови (особено ако сте пушач), направете мелем од нане и мед според овој традиционален рецепт.

Состојки:

десет лажици свежи листови од нане (или пет лажици суви лисја од нане), половина килограм мед

Подготовка и примена:

Ставете ги листовите нане во сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, промешајте со дрвена лажица, а потоа добро затворете ја теглата и оставете да стои еден месец. По еден месец, мелемот е подготвен за употреба (не треба да ги отстранувате лисјата од нане!). Користете една лажица од овој мелем секое утро пред појадок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi