По летните одмори полни сте со пеги и флеки? КАКО ДА СЕ ОТСТРАНАТ ДАМКИТЕ ОД СОНЦЕТО – три природни решенија!

5 септември, 2021
473409_nega_f

Темните дамки од сонце се нарекуваат и старосни дамки, бидејќи најчесто се појавуваат кај луѓе постари од 55 години, но тие се повеќе влијаат и на помладите луѓе…

Дали забележувате темни дамки на лицето или грбот? Многу е веројатно дека тие се резултат на зголемена изложеност на ултравиолетови зраци, што доведе до хиперпигментација. Темните дамки од сонце се нарекуваат и старосни дамки, бидејќи најчесто се појавуваат кај луѓе постари од 55 години, но тие се повеќе ги засегаат и помладите луѓе. Луѓето со светла кожа, исто така, се повеќе склони кон дамки на хиперпигментација, а за да спречите понатамошно оштетување на кожата и појава на нови дамки, важно е да не се изложувате на сонце помеѓу 10 часот наутро и 16 часот, да пиете колку што е можно повеќе течност и да се јаде сезонско овошје и зеленчук богато со антиоксиданси.. Исто така, нанесете некои од природните решенија за хиперпигментација.

1. Пилинг од шеќер

За да ги осветлите постојните и да го намалите ризикот од појава на нови дамки, третирајте ја вашата кожа со природен пилинг што е можно почесто. Ова ќе ги отстрани сите нечистотии и мртви и оштетени клетки на кожата. Благодарение на тоа, вашите дамки ќе почнат да исчезнуваат и постепено може да исчезнат целосно.

Пилингот, исто така, ќе ја поттикне вашата кожа да создаде нови, здрави клетки, а исто така можете да го направите дома, од обичен шеќер и кокосово масло.

Апликација: Измешајте чаша органски шеќер со половина чаша кокосово масло, потоа добро истријте и масирајте ја кожата. Потоа добро исплакнете.

2. Свеж сок од лимон

Покрај тоа што делува како пилинг (го стимулира лупењето на кожата), лимонската киселина има својства за белење, што значи дека ги осветлува темните дамки.

Апликација: Исцедете малку свеж сок од лимон и истријте го на дамките на кожата двапати дневно. Оставете да делува најмалку 30 минути, а потоа исплакнете ја кожата. За еден месец или два, ќе забележите дека вашите дамки полека исчезнуваат.

Забелешка: Не изложувајте се на сонце веднаш по нанесување сок од лимон на кожата, бидејќи лимонот ја зголемува нејзината чувствителност на сончевите зраци.

3. Јаболков оцет и маслиново масло

Квалитетниот јаболков оцет содржи алфа-хидрокси киселина, која ги избелува и ги осветлува местата за хиперпигментација. Ако вашата кожа е чувствителна, комбинирајте ја со маслиново масло, што ќе спречи сушење на кожата.

Апликација: Измешајте малку јаболков оцет со маслиново масло и нанесете на дамки. Оставете да делува околу дваесет минути, а потоа исплакнете. Вашата кожа ќе биде мека и мазна.