ПОЧУВСТВУВАЈТЕ КАКО САЛОТО ИСЧЕЗНУВА! Пијалок со две намирници кој помага само ако се пие во ова време

7 јуни, 2021
Screenshot 2021-06-07 141845

Покрај тоа што им помага на дебелите луѓе да се справат со вишокот килограми, овој домашен „лек“ силно се бори против хипертензијата и болестите на кардиоваскуларниот систем.

Домашните природни лекови ретко се комплицирани за подготовка, тие обично комбинираат неколку достапни јадења, а нивните здравствени придобивки се многубројни. Една од нив е комбинација на грејпфрут и мед.

Покрај тоа што им помага на дебелите луѓе да се справат со вишокот килограми, овој домашен „лек“ силно се бори против хипертензија и болести на кардиоваскуларниот систем.

Еве како да го направите овој пијалок …

Состојки:

1 голем зрел грејпфрут

1 лажица мед

Значи, летото е зад аголот, ако ви пречат неколкуте вишок килограми, еве што треба прво да направите – набавете еден голем, зрел грејпфрут и мед. И двете намирници имаат неверојатни лековити својства бидејќи содржат елементи кои се многу драгоцени за нашето здравје.

Патем, одамна е познато дека грејпфрутот е одличен сојузник на витката линија, скоро и нема диета која го нема на менито. Грејпфрутот содржи пектин, кој помага ефикасно да се отстрани вишокот холестерол од телото, а исто така го нормализира метаболизмот. А, ликопенот е најсилниот природен антиоксиданс кој го штити организмот од атеросклероза и кардиоваскуларни заболувања.

Опасноста кај грејпфрутот е ако се претера со количината. Ако го јадете цел ден, постои ризик да добиете чир. Затоа тука помага медот, чии лековити својства се широко познати. Тој е богат извор на витамини и минерали, а оваа комбинација е особено добра бидејќи медот ги елиминира киселините од грејпфрутот. Пијалокот од грејпфрут и мед може да се користи и од луѓе кои имаат полесна форма на гастроинтестинални проблеми.